Mickey Mouse si získal srdce dětí i dospělých

Washington - Myšák Mickey, nejslavnější animovaná postavička z dílny Walta Disneyho, si podmaňuje srdce dětí i dospělých už několik desítek let. Myšákova cesta k celosvětové proslulosti začala 18. listopadu 1928, kdy do biografů vstoupil jeho první zvukový film s názvem Mickey kormidelníkem.

Sláva Mickey Mouse je výsledkem náhody. Původně totiž neměl být myší a pak se zase měl jmenovat Mortimer. Otec myšáka, reklamní kreslíř Walt Disney, ale nakonec našel inspiraci ve vlastním životě. Na papír navždy zvěčnil svého domácího mazlíčka.

V prvním filmu Mickey pilotem ještě příběh myšáka zapadl v záplavě jiných. Svou strmou kariéru odstartovala kreslená postavička právě 18. listopadu 1928. Film Mickey kormidelníkem se zejména díky technické novince - tedy synchronnímu zvuku - stal hitem. Mickey ve svém prvním ozvučeném snímku píská, zpívá a Waltovým hlasem i mluví. A právě tehdy začínají zlaté časy pohádky zvané Walt Disney.

Zlatou érou filmového Mickeyho byla třicátá léta minulého století - myšák si oblékl své typické červené kalhoty a žluté boty. V roce 1935 mělo publikum poprvé možnost vidět Mickeyho v barevném provedení. Jeho příběhy začaly zalidňovat další postavy, jako Mickeyho snoubenka Minnie, psí dvojka Pluto a Goofy nebo kačer Donald.

Charakter myšáka se v průběhu let na přání rodičů změnil. Z nespoutaného rošťáka se stal ryze pozitivní hrdina s dobrým vychováním. Postupnou proměnou prošla i jeho podoba. Jednoduchou kresbičku výtvarníci stále více propracovávali. Mickeymu postupně přisuzovali stále více lidských rysů a emocí.

Ve 40. letech ale počet natočených filmů s myšákem poněkud klesl a v roce 1953 ušatý nezbeda dokonce kina opustil, aby se do nich vrátil až po třicetileté pauze. Dnes je Mickey doma zejména na televizních obrazovkách a setkat se s ním lze také v počítačových hrách.

  • Mickey Mouse autor: ČT24, zdroj: ČT24
  • Mickey Mouse autor: ČT24, zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...