Macintosh uvedl na trh první počítač s myší

Praha - Přestože je historie stolních počítačů poměrně krátká, i ona už má své legendy. Jednou z nich se stal počítač společnosti Apple Computer s názvem Macintosh, který díky svému intuitivnímu ovládání zpřístupnil svět výpočetní techniky i uživatelům, pro něž byl do té doby počítač něčím nesrozumitelným. První představitel úspěšného rodu Maců, který nesl označení Macintosh 128K, byl uveden právě 24. ledna 1984. Počítačovou firmu Apple založili Steve Jobs a Steve Wozniak v roce 1976 v garáži. První úspěšný model počítače Apple II představili v roce 1977, prodalo se ho několik milionů.

Nápad nabídnout uživatelům cenově přijatelný počítač s jednoduchým ovládáním se zrodil v kalifornské společnosti Apple na konci 70. let minulého století. Tím, kdo průlomový nápad prosadil, byl v pořadí jednatřicátý zaměstnanec firmy Jef Raskin, který také dal připravovanému zařízení název podle své oblíbené odrůdy jablek McIntosh. Aby se vyhnul soudním sporům s výrobcem audiotechniky téhož názvu, jméno mírně upravil na Macintosh. Duchovní otec se však úspěšného startu svého dítka nedočkal; kvůli sporům se spoluzakladatelem firmy Stevem Jobsem odešel Raskin z Applu ještě před premiérou Macintoshe.

Na vývoji levného počítače se ve firmě podíleli i lidé, kteří měli zkušenost s dražším strojem Lisa. S ním Macintosh sdílel takzvané grafické uživatelské rozhraní. Tento vynález, jenž do světa počítačů uvedla americká firma Xerox, zásadně změnil způsob komunikace mezi počítačem a jeho uživatelem. Místo zadávání textových příkazů, jak bylo do té doby běžné, stačilo nově pouze klikat na ikonky či procházet seznamy nabídek.

Nakolik Apple ideu grafického rozhraní okopírovalo od konkurence, zůstává předmětem dohadů. Sám Raskin tvrdil, že řadu klíčových vlastností vymyslel dřív než Xerox. Apple původní princip přinejmenším rozvinulo o vlastní nápady, jako třeba kopírování souborů pouhým přetažením myši, a prostřednictvím Macintoshe se postaralo o jeho rozšíření. Spolu s tím Mac přispěl k masovému úspěchu i dalšího technického vynálezu, dlouho opomíjené počítačové myši.

Rychlý počítač s intuitivním ovládáním slavil prodejní úspěch. Postupně vznikaly další generace vylepšených Maců a nezůstalo jen u klasických stolních počítačů; v roce 1989 byl na trh uveden první notebook s názvem Macintosh Portable. Sázka na design a jednoduché ovládání se firmě osvědčila i u dalších zařízení, jako je přehrávač hudby iPod či mobilní telefon iPhone.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...