Lidových vypravěčů ubývá. Opět po roce se sešli v Lanžhotě

Lanžhot - Doby, kdy televize byla ještě v plenkách a rozhlas přepychem, si dnes připomněli v Lanžhotě na Břeclavsku při přehlídce lidových vypravěčů. Její aktéři dokázali, že zábavná interpretace veselých příběhů ze života stále bavit dokáže.

Smích se lanžhotským areálem rozléhal už po nedělní sedmé hodině ráno. Vypravěči z lidu dali vzpomenout folklorní tradici, která k jižní Moravě patřívala stejně neodmyslitelně jako lidové písně.

„Tento rok máme tři vypravěče a vždycky nám něco řekne i někdo z publika, takže je veselo,“ řekl organizátor akce Břetislav Osička.

Tradiční forma zábavy i přes snahu příznivců folklóru z jižní Moravy postupně mizí, moderní doba vytvořila vypravěčům silnou konkurenci. „Před třiceti lety nebyly žádné počítače ani mobily. Dnes má každý televizi a my vypravěči to máme těžší a těžší,“ posteskl si lidový vypravěč Jožka Pavlíček.

Reportáž Ondřeje Schneidera (zdroj: ČT24)

Podle dalšího z vypravěčů Karla Kopřivy je především důležité, aby se diváci bavili. „Musí být veselo. Připravil jsem si historku ze života,“ řekl.

A recept na úspěch? S dobrými vypravěči je to jako s lanžhotským přegulňákem, tradičním koláčkem, který dal jméno i vypravěčské přehlídce. Aby lidem chutnal, musí být ze správného těsta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...