Konference Velké trojky v Teheránu - jednoznačný úspěch pro Stalina

Teherán - První setkání tzv. Velké trojky se uskutečnilo v hlavním městě Íránu. Jednalo se o konferenci vedoucích představitelů tří spojeneckých mocností - Předsedy rady lidových komisařů Svazu sovětských socialistických republik Josefa Vissarioviče Stalina, prezidenta Spojených států ameriských Franklina Delano Roosvelta a předsedy vlády Velké Británie Winstona Churchilla. Konference v konečném důsledku znamenala jednoznačný úspěch pro Stalina, který prosadil svoji vizi imperiální obnovy Sovětského svazu.

Přestože hlavním předmětem jednání byla otázka otevření druhé fronty v Evropě, byly na tomto setkání rovněž projednávány otázky, které do značné míry rozhodly o poválečném osudu střední a východní Evropy. Na konferenci byla přijata deklarace velmocí o společném postupu ve válce proti nacistickému Německu a o poválečné spolupráci tří mocností, rozhodnutí o otevření druhé fronty v západní Evropě nejpozději do 1. května 1944, o poválečných hranicích Polska.

Imperialistická politika Sovětského svazu 

„Stalin, který byl podpořen úspěchy sovětské armády u Stalingradu a Kurska, dosáhl toho, že západní mocnosti souhlasily s posunutím oné hranice, kterou Stalin vytvořil v čase spolupráce s nacistickým Německem, což znamenalo zábory Polaska, Pobaltí a Besarábie,“ řekl historik Ústavu světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Jednalo se zde také o operaci „Overlorld“, která byla naplánována na květen roku 1944 společně s operací proti jižní Francii. Důležité bylo i prohlášení maršála Stalina, že sovětská vojska podniknou ofenzívu přibližně v stejné  době, aby se předešlo přesunům německých sil z východní fronty na západní.

Sovětská tajná služba si pravděpodobně z obav před německou diverzí neodpustila dezinformační akci a přiměla anglickou delegaci k ubytování v sovětské rezidenci. Britská delegace se tak nemohla tajně radit s Američany a Stalin si od tohoto kroku sliboval prosazení vlastních požadavků pomocí zvláštních jednání s Roosveltem.

Dělení sfér vlivu po válce

Při dělení sfér vlinu, nedocházelo mezi mocnostmi k rozporům. Američané i Britové byli vůči Moskvě vstřícní. Státníci tak porušili i Atlantickou chartu, která zakazovala souhlasit s jakýmikoliv změnami v čase války bez souhlasu místního obyvatelstva. „V Teheránu padlo rozhodnutí, že ta země, která obsadí tu, kterou část Evropy bude odpovídat za její politický vývoj v budoucnosti,“ upozornil Nálevka.

Na konferenci se o Československu jednalo, protože v té době již byla připravována smlouva o přátelství a spojenectví, která byla podepsána představiteli naší exilové vlády a sovětskými státníky v prosinci 1943. „Stalin už tehdy počítal se zahrnutím Československa do své zájmové sféry,“ připomněl historik Nálevka.

Počátek Organizace spojených národů

Teheránská konference rovněž upevnila protihitlerovskou koalici a stala se přípravou ke konferenci v Dumbarton Oaks, která položila základy Organizace spojených národů. Delegace Sovětského svazu vyšla v Teheránu vstříc svým spojencům a přislíbila po porážce německé armády vyhlásit válku Japonsku.

Dalšími účastníky konference byli např.: za Sovětský svaz lidový komisař zahraničních věcí V. M. Motolov a maršál K. J. Vorošilov, náčelník štábu armády USA generál G. Marshall, za Velkou Británii ministr zahraničních věcí A. Eden, náčelník imperiálního generálního štábu generál A. Brooke a jiní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...