Ján Kadár - slovenská polovina proslulého režisérského dua Kadár-Klos

Los Angeles - Ve věku 61 let zemřel 1. června 1979 v kalifornském Los Angeles filmový režisér a scenárista Ján Kadár, slovenská polovina proslulého režisérského dua Kadár-Klos, které patří k elitě československého filmu. S Elmarem Klosem spolupracoval od počátku 50. let. Natočili spolu osm celovečerních hraných filmů, z nich bezesporu nejznámějším je Obchod na korze, který získal v roce 1966 jako vůbec první československý film Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný snímek.

Do historie tuzemské kinematografie však vstoupily i další jejich snímky jako Smrt si říká Engelchen, Obžalovaný, Hudba z Marsu, Tam na konečné nebo Tři přání. Na svých filmech pracovali už od literární předlohy - Klos se zabýval výtvarnou stránkou, hudbou a střihem, Kadár se věnoval především práci s herci. Jejich posledním dílem byla koprodukční československo-americká poetická balada o lásce z prostředí dunajských rybářů Touha zvaná Anada (1969). Potom se jejich cesty rozešly. Zatímco Klos zůstal v Československu a zabýval se především historií a teorií tuzemského filmu, Kadár emigroval do USA, kde se věnoval filmové a televizní tvorbě a kde také zemřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...