I nový ministr životního prostředí slíbil Ostravě lepší vzduch

Ostrava - Moravskoslezský kraj navštívil nový ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Setkal se s jeho zástupci a s vedením města Ostravy. Ve firmě ArcelorMittal Ostrava potom podepsal dobrovolnou dohodu o zlepšování životního prostředí.

Vedení resortu se mění, smog zůstává. Za posledních dvanáct měsíců navštívil Ostravu už čtvrtý ministr životního prostředí - Tomáš Chalupa. A zopakoval to co jeho předchůdci. Situace je špatná a musí se řešit. „Víme, že tam jsou věci, které budou jednodušší a které budou složitější a zaberou čas,“ řekl. „Dohodli jsme se, že se budeme scházet, že budeme konzultovat ty kroky, které by měly vést ke zlepšení,“ doplnil primátor města Ostravy Petr Kajnar. Problémy s životním prostředím konzultovali také předchozí ministři. Rút Bízková a Pavel Drobil například chtěli ostravskou část dálnice bez poplatků. Jezdíme ale stále za peníze.

„To je věc, kterou by mohla vyřešit, a my v tom doufáme, novela zákona, která už leží v Poslanecké sněmovně,“ slibuje nový ministr Tomáš Chalupa. A podobné je to s lokálními topeništi. Že znečišťují ovzduší více než z jedné třetiny, ví všichni. Řešení ale stále nepřichází. „Nemáme právo jít k vám domů a dívat se, čím topíte ve své peci,“ řekl bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil. „Já si dost dobře nedovedu představit, že by existovala nějaká tajná policie, která vtrhne do bytu a zkontroluje, čím se topí,“ souhlasí s ním i Tomáš Chalupa.

Bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil chtěl také podepsat takzvané dobrovolné dohody s osmi největšími znečišťovateli. Nový ministr životního prostředí v pondělí podepsal dobrovolnou dohodu s jedinou firmou – ArcelorMittal Ostrava. „V určitém čase provede opatření, která povedou k výraznému snížení vlastních zdrojů znečištění,“ potvrdil ministr. „Pro ArcelorMittal to znamená řádově několik miliard investovaných v dalších pěti letech,“ upřesnila mluvčí ArcelorMittal Ostrava Věra Breiová. Čtyři poslední ministři životního prostředí zastávali svou funkci v průměru 118 dní. Jak dlouho v ní zůstane Tomáš Chalupa a kdy se zlepší ovzduší v Moravskoslezském kraji, zatím není jasné.

  • Ministr Chalupa v Ostravě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2305/230485.jpg
  • Ovzduší v Ostravě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2305/230486.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...