Hitlerův „pivní puč“ v Mnichově

Mnichov - Na podzim 1923 Adolf Hitler usoudil, že nastal čas, podniknout nějaké kroky k prosazení svých cílů. Odhodlal se proto převzít moc v Bavorsku. Proto 8. listopadu roku 1923 nechal jednotkami SA a Jungssturmu obklíčit Měšťanský pivovar v Mnichově, kde se konala veřejná schůze separatisticky orientovaných politiků v čele s monarchistou von Kahrem, velitelem Reichswehru generálem von Lossowem a bavorským policejním náčelníkem Seisserem. Odtud také název Bierputsch - pivní puč.

Hitler získal na svou stranu generála Luddendorfa a s hrstkou stoupenců se schůze zúčastnil. Mezitím, co seděl uvnitř ve společnosti Rudolfa Hesse a dalších věrných, jednotky SA obsadily pivovar a nahrnuly se dovnitř, aniž by překvapená policie dostala šanci zasáhnout. Ve chvíli, kdy Kahr začal s projevem, vyrazil Hitler se svými společníky k podiu a s vytaženým revolverem si získal pozornost. Během několika minut se mu podařilo získat vyděšený dav na svou stranu a mohl se věnovat třem separatistickým vůdcům. Pokusil se je získat na svou stranu a vynutit si jejich podporu, nejprve sliby, lichotkami a nakonec hrozbami. Ovšem marně.

Po neúspěchu přímo v pivnici se druhý den Hitler s Ludendorffem pokusili uchopit moc pochodem do centra Mnichova, ve kterém jim však policie zabránila. Po střelbě zůstalo na ulicích ležet několik mrtvých nacistů (později oslavovaných jako „mučedníci") a policistů. NSDAP byla po tomto fiasku rozpuštěna a hlavní iniciátoři zatčeni. Hitler si odseděl devět měsíců v pevnosti Landsberg (namísto pěti let), kde začal pracovat na svém literárním trháku Mein Kampf. Za slib dobrého chování byla NSDAP znovu povolena. Její ambice se na příštích několik let soustředily na znovudobytí ztracených pozic a rozšíření voličské základny.

9 minut
Ivo Pejčoch k výročí pivního puče
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...