Hasiči se učili bezpečnému odchytu zvířat

Ostrava - V ostravské Zoologické zahradě dnes od rána cvičí hasiči. Pod dohledem zkušených zoologů se učili bezpečně odchytávat zvířata. Kurz manipulace se zvířaty organizuje Záchranný útvar hasičského záchranného sboru České republiky. Na místě vše sledovala redaktorka Pavla Daňková.

Proč se hasiči učí odchytávat zvířata a jak takový výcvik probíhá?

Zásahů hasičů, při kterých je nutná manipulace s nejrůznějšími zvířaty, je stále víc. A i to je důvod, proč se do výukového centra v ostravské zoo sjeli hasiči z celé České republiky. Dnešní kurz začal nejprve teoreticky, hasiči byli seznámeni se zásadami bezpečné manipulace se zvířetem, a to jak z pohledu člověka, tak i z pohledu odchytávaného zvířete. Potom dostali do rukou nástroje a po praktické ukázce šli do akce.

Nejdřív dostali za úkol zkrotit dvacetikilovou krajtu, kterou museli chytnout za hlavu a potom ji bezpečně zabalit do připraveného pytle. K dispozici byli i další plazi, u kterých školitelé ukazovali možné varianty jejich chování. Další trénink probíhal potom na býkovi menšího plemene a součásti dnešního výcviku byl i odchyt a držení výra velkého, největší evropské sovy. Mimořádně si během dnešního cvičení otestovali i odchyt psíků mývalovitých, které bylo nutné naočkovat proti vzteklině.

„Je to důležité z toho důvodu, že při zásazích nebo při mimořádných událostech, kde je přítomno zvíře, hasič musí vědět, jak k němu přistupovat, protože většinou je to zvíře ve stresové situaci a chová se jinak než normálně,“ řekl novinářům Petr Fiedler, vedoucí oddělení vzdělávání hasičského záchranného útvaru z Hlučína na Opavsku, který speciální kurzy pro hasiče organizuje.

Kurzy budou pravidelné a tady v Ostravě se uskuteční vždy jednou měsíčně.

Vydáno pod