Dokončení identifikace lidského genomu

Washington - Myšlenka rozluštění takzvaného genetického kódování se zrodila v 60. letech a dodala tisícům biologů chuť do práce. Ačkoli vědci už tehdy znali podobu DNA, stále jim nebylo jasné, jakým způsobem se o dědičné informaci obsažené v DNA „dozví“ bílkovina. Zprávu o rozluštění genetické informace, při níž se mnoha obyvatelům planety zatajil dech, oznámil tým vědců 14. dubna 2003. Na úspěchu tohoto gigantického projektu se velkou měrou podílely především Spojené státy. O významný objev v tomto směru se postaral právě Indoameričan Har Gobind Khorama, který v roce 1976 vložil do bakterie umělý gen vyrábějící inzulin. K jeho úžasu začala bakterie inzulin sama vyrábět. Přibližně před dvaceti lety se začal běžně používat přenos genů na rostliny. Geneticky modifikované plodiny jsou obvykle odolnější vůči běžným chorobám a vydrží déle čerstvé. Mutace není trvalá, neboť vložený gen slábne a po několika generacích z rostliny vymizí.

V roce 1995 bylo ohlášeno rozklíčování genomu první bakterie Haemophilus influensae. O rok později byla po šestiletém výzkumu rozluštěna první eukaryotní buňka. Na základě tohoto objevu už vědci snadno přišli na strukturu genomu pivovarských kvasinek a parazita hlístice.

Díky analýze genomu byla rozpoznána už řada genů, jejichž porucha způsobovala různá onemocnění. Rozluštění genetické informace by mělo také pomoci při studiu tzv. multigenních nemocí. Mezi takové nemoci patří například i rakovina.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...