Bruselský sen: Expo 58 patřilo Československu

Brusel - Československá expozice na světové výstavě Expo 58 byla snem, který měl k životu v tehdejší komunistické společnosti hodně daleko. Podoba československé expozice znamenala pro svět šok. Země, která se ještě nevzpamatovala ze stalinského útlaku, se představila množstvím uměleckých či průmyslových výrobků a nápadů, jež plynule navázaly na špičkovou úroveň designu i masarykovského Československa. Výstava se celkově nesla v duchu víry a naděje, že tehdejší objevy a technologie budou v budoucnosti sloužit humanistickým účelům.

Expozice v bruselské čtvrti Heysel se uskutečnila v době, kdy většina Belgičanů ještě nejezdila v autech a nedívala se na televizi a kdy belgické dívky nesměly nosit bikiny. Podobnou zkušenost prožíval i zbytek civilizovaného světa. Konala se však krátce po vzletu prvních sovětských a amerických družic do kosmu, poznání jaderné energie a zhotovení prvních výpočetních strojů a robotů. Všechny tyto do té doby nevídané jevy byly poprvé přiblíženy lidem.

Zlatá hvězda pro československý pavilon 

Československý pavilon získal v celkovém hodnocení v mezinárodní soutěži zcela mimořádně a nečekaně nejvyšší cenu „Zlatou hvězdu“ a dalších třináct významných ocenění. Nejvyšší ocenění bylo uděleno na základě vysokého hodnocení nejen použité nové techniky v konstrukci demontovatelných pavilónů (ocelová kostra) v kombinaci skla s plastickými hmotami, ale také pro dokonalý interiér tvořený originálním nábytkem, uměleckými díly a užitkovými předměty. Českoslovenští architekti Expem 58 ukázali světu, že po ideologických zásazích 50. let, tedy po vnuceném socialistickém realismu, jsou schopni navázat na světovou úroveň meziválečné československé architektury.

Vzhledem k tomuto mimořádnému úspěchu bylo rozhodnuto o přenesení staveb této expozice do Prahy. Výstavní pavilon a stojan Kaplanovy turbíny byly znovu postaveny na pražském Výstavišti, plzeňská restaurace v Letenských sadech v Praze a Makovského plastika Nový věk před bránou Brněnských veletrhů. Na podzim roku 1991 výstavní pavilon vyhořel a později byl celý zbourán. Plzeňská restaurace na Letné se proměnila v kancelář reklamní agentury, takže z celého úspěchu Čechů na Expo 58 zbyl pouze stojan Kaplanovy turbíny a plastika Nový věk. 

V souvislosti s 50. výročím světové výstavy Expo 58 byla slavnostně zahájena výstava Bruselský sen - československá účast na světové výstavě Expo 58 v Bruselu a životní styl 1. poloviny 60. let.

Atomium - dominanta výstavy 

Expo 58 navštívilo za dobu jeho šestiměsíčního trvání rekordních 45 miliónů osob včetně 800.000 Američanů, jejichž národní pavilon patřil se sovětským k nejnavštěvovanějším. Dominantou výstavy byla právě konstrukce Atomia, kterou tvoří devět spojených elektronů v podobě hliníkových sfér, jejichž pohyby v noci simuluje zvláštní osvětlení. Stavba zůstala dominantou Bruselu, který od Expo 58 zůstal dodnes středem světového zájmu, hlavně v souvislosti s evropskou integrací, a stala se národním symbolem Belgie a hlavní turistickou atrakcí země.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...