Raketoplán Columbia ve vesmíru- 1. února se zřítil

New York – S raketoplánem Columbia, který byl odstartoval 16. ledna 2003, je spojena jedna z největších katastrof dobývání vesmíru. Už při zdánlivě rutinním startu ale nešťastná náhoda rozhodla o tom, že celý let skončí o 16 dnů později tragédií. Izolační pěna, která odpadla z mohutné palivové nádrže, totiž poškodila tepelnou ochranu na náběžné hraně levého křídla. Při návratu z oběžné dráhy se 1. února touto trhlinou při přistávacím manévru dostalo dovnitř žhavé plazma a raketoplán se nakonec rozpadl.

Posádka Columbie provedla během dvou týdnů na osm desítek vědeckých experimentů. Na jeho palubě byla také malá experimentální Noemova archa v podobě zvířecí menažerie sestávající z pavouků, mravenců, housenek bource morušového, moučných červů, dřevodělek, rybích embryí a krys.

Zahynula přitom celá sedmičlenná posádka, ve které byl kromě šesti Američanů i první izraelský astronaut Ilan Ramon, jeden z letců, kteří v roce 1981 zničili irácký jaderný reaktor v Osiraku. Od úspěšného přistání přitom Columbii, jež o rok dříve při svém předposledním letu dopravila opraváře k Hubbleovu vesmírnému teleskopu, dělily jen minuty.

Tragédie tak vedla k více než dvouletému přerušení letů raketoplánů. Ty byly sice v roce 2006 obnoveny, v červenci 2011 ale program raketoplánů skončil poslední výpravou Atlantisu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...