Masakr v kampusu Virginia Tech

Virginie - Jeden z nejkrvavějších masakrů v americké historii se odehrál 16. dubna 2007 v kampusu Virginia Polytechnic Institute and State University v Blacksburgu ve státě Virginie. Útočník, jihokorejský student školy Čo Sung-hu, při něm zabil 32 lidí a desítky zranil. Sám následně spáchal sebevraždu. Mezi oběťmi byli dva učitelé, třicet dalších obětí byli studenti. Útočník nejprve na kolejích zabil dva lidi, asi o hodinu a půl později vtrhl do hlavní posluchárny, kde připravil o život dalších třicet lidí.

V poselství zveřejněném po činu dal Čo Sung-hu najevo nenávist ke spolužákům i celému okolí. Přesný podnět k násilí ale nikdy zjištěn nebyl. Ví se jen to, že střelec měl už dříve nastoupit psychiatrické léčení, kterému se vyhnul. 

Učitelé, studenti, sousedé a spolubydlící se shodují na tom, že Čo byl do sebe pohroužený člověk, který téměř s nikým nekomunikoval. Jeho profesorka angličtiny Lucinda Royová ve své výpovědi pro policii uvedla, že měla z jeho projevů zlosti obavy, dokonce jej kvůli tomu vyřadila z předmětu. „Zdálo se mi, že byl celou dobu velmi osamocený, izolovaná osobnost,“ řekla Royová. „Pořád nosil sluneční brýle, dokonce i v budově, a kapuci,“ uvedla.

Studenti a jejich rodiče obviňovali vedení školy z toho, že před vrahem v areálu univerzity pozdě varovalo. Profesoři prý obdrželi varovný e-mail po první střelbě. Právě o tuto skutečnost se opírali advokáti obětí virginského masakru, když se snažili získat odškodnění ze strany státních orgánů jakožto zřizovatelů univerzity.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...