Lidská práva přichází hájit hudebník Michael Kocáb

Praha - Novým ministrem pro lidská práva a národnostní menšiny se stal hudebník Michael Kocáb za Stranu zelených. Střídá Džamilu Stehlíkovou, ačkoli ne všichni členové zelených s tím souhlasí. Na republikové radě Kocáb nezískal všechny hlasy například protože nesdílí většinový názor zelených na jadernou politiku.

Hudebníka a frontmana Pražského výběru si vybrala Strana zelených, aby nastoupil na místo ministra pro lidská práva a národnostní menšiny. Sám říká, že k lidským právům má velmi blízko - už jenom proto, že je syn faráře a psycholožky. Jiné ministerstvo by si prý ani nevybral.

Mimo hudební kariéru se Kocáb angažoval i politicky. Byl poslancem federálního shromáždění a stál za odsunem sovětských vojsk z československého území v roce 1990. Stal se i externím konzultantem prezidenta Václava Havla. Také ale čelil trestnímu oznámení kvůli investičnímu fondu Trend, který spoluzaložil při kuponové privatizaci. Při podzimních volbách neúspěšně kandidoval za zelené do Senátu.

Kocábovým zastáncem na postu ministra je zejména předseda zelených Martin Bursík: „Z možných kandidátů je tím nejvhodnějším a tím, kterým dokáže Straně zelených a vládě přinést největší přidanou hodnotu.“ Staví se za něj i odstupující Džamila Stehlíková: „Jeho lidskoprávní backround, jeho naprosto autentický přístup k ochraně demokracie, menšin a lidských práv je naprosto v linii s programem zelených.“

Pro Kocába ale nehlasovala například bývalá předsedkyně republikové rady a poslankyně Olga Zubová. „Nelíbí se mi nominace nezeleného člověka na post ministra za zelené. Martin Bursík se v tomto případě chová jako politický kamikadze, protože neuvažuje, co to způsobí ve Straně zelených,“ varovala Zubová.

Kocáb - roznětka vnitrostranických problémů?

Michael Kocáb v ministerském křesle tak může ve Straně zelených způsobit další rozkol. Má trochu jiný pohled na ekologii a hlavně jadernou energetiku. „Je takový člověk moderního střihu, zeleného nezeleného programu. Je běžným občanem, který si představuje zelenou ekologii v běžném životě a nemá ji tak filosoficky promyšlenou, a to se může stát jako úhelný problém pro ty kamenné,“ myslí si politolog Jan Kubáček.

Jako ministr ale chce Michal Kocáb podle svých slov pokračovat v politice předchůdkyně Džamily Stehlíkové a žádá alespoň jeden měsíc hájení, aby se mohl seznámit s chodem ministerstva a zjistit, v jakém stadiu jsou jednotlivé předlohy a projekty. Na prosazení svých myšlenek ale nebude mít tolik času. Pokud vláda vydrží, do nových voleb bude mít necelý rok a půl.

Michael Kocáb
Michael Kocáb