Popraven nacistický zločinec Harald Wiesmann

Praha - Německý důstojník SS Harald Wiesmann byl v Praze 24. dubna 1947 se svými spolupracovníky, kriminálním tajemníkem Otto Gehlem, řidičem gestapa Rudolfem Vlčkem a kriminálním tajemníkem Oskarem Felklem popraven v pankrácké věznici. Od března do června 1939 velitel zásahového komanda v Kolíně, od června 1939 velitel gestapa v Benešově, od října 1939 velitel gestapa v Kladně. Roku 1942 se tento válečný zločinec stal jedním z viníků zodpovědných za jeden z nejzrůdnějších nacistických činů - vyhlazení obce Lidice.

Wiesmann, hodností SS-Hauptsturmführer, působil na Kladně v letech 1939-43. Spolu s ním zde sloužila i jeho manželka Gudula Marie. Byl to právě on, kdo dohlížel na likvidaci středočeské vesnice. „Vůdcův rozkaz! Lidice budou srovnány se zemí a obyvatelstvo postříleno!“ vydal osudný den pokyn.

Po válce Wiesmanna spravedlnost neminula. Stanul před mimořádným lidovým soudem, kterým byl odsouzen k trestu smrti oběšením. Jeho matka, Lili Wiesmannová napsala 25. ledna roku 1947 dopis, ve kterém žádá o milost prezidenta Edvarda Beneše. Píše v něm:

Žádost o milost Jeho Excelenci panu prezidentu československé republiky dr. Edvardu Benešovi v Praze. Můj syn Harald Wiesmann je obžalován před lidovým soudem v Kladně. Není mi známo, kdy bude termín. Vím, že se můj syn cítí nevinen, protože u každého svého činu jednal jen na rozkaz. Jelikož jeho představený úřad jej měl za příliš lidského, nebyl po celá dlouhá léta vůbec povýšen. Milost však byla zamítnuta a Harald Wiesmann byl 24. dubna 1947 popraven. Jeho ostatky jsou v hromadném hrobě na hřbitově v Ďáblicích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...