Bývalá první dáma SSSR Raisa Gorbačovová podlehla leukémii

Münster (Německo) - V severoněmeckém Münsteru, kde se téměř dva měsíce léčila na akutní leukémii, zemřela 20. září 1999 manželka bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova Raisa. Bylo jí 67 let a bezprostřední příčinou její smrti bylo selhání krevního oběhu. O tři dny později byla při neokázalém pohřebním obřadu uložena k poslednímu odpočinku na moskevském Novoděvičím hřbitově. Raisa Gorbačovová, která trpěla tou nejtěžší formou leukémie, se v Münsteru připravovala na transplantaci kostní dřeně. Dárkyní měla být její mladší sestra Ljudmila, avšak operace byla vzhledem ke komplikacím a zhoršujícímu se zdravotnímu stavu prominentní pacientky odkládána.

Narodila se v Rubcovsku na jižní Sibiři v rodině železničního inženýra. Se svým pozdějším manželem a budoucím komunistickým reformátorem Michailem Gorbačovem, který řídil Sovětský svaz od roku 1985 až do jeho rozpadu v roce 1991, se seznámila na Moskevské státní univerzitě, kde studovala filozofii. Vzali se v roce 1953 a o čtyři roky později se jim narodilo jejich jediné dítě, dcera Irina, která vystudovala medicínu. 

Jako někdejší „první dáma“ Sovětského svazu prolomila Gorbačovová mnohá tabu tehdejšího mocného komunistického státu. Vzdělaná, vždy dobře vypadající a elegantně oblečená žena sbírala „body“ především na Západě, zatímco doma se velké oblibě netěšila. Muži jí vyčítali, že příliš mává se svým manželem, že se nevhodně plete do „chlapských“ věcí, jako je politika. Ženy zase nesnášely její příliš západně elegantní kostýmy, její tvrdý, sebevědomý výraz, okázale intelektuální projev, kultivovanou řeč, snahu udržet si skvělou postavu a zálibu v perfektním účesu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...