Cyril a Metoděj se vrátí do Mikulčic. Čtyřmetroví

Horní Kalná - Slévárna v Horní Kalné v Podkrkonoší dokončuje monumentální sousoší Cyrila a Metoděje od slovenského sochaře Emila Venkova. Dílo je darem Mezinárodního svazu Bulharů žijících ve střední Evropě a bulharského státu. Slavnostně odhaleno bude 23. května v Mikulčicích na Hodonínsku, tedy na místě, kde oba věrozvěstové působili. Vyhotovení sochy přišlo přibližně na tři miliony korun. Podle slov tajemníka Svazu Bulharů Dimitra Christova vybrala zhruba pětinu bulharská menšina mezi sebou, zbytkem částky přispělo Bulharsko.

Slovanští věrozvěstové vytvořili ranou bulharskou abecedu a přeložili základní knihy křesťanské ideologie. Položili tak základ bulharské kultury a písemnictví. Autorem čtyřmetrového sousoší Cyrila a Metoděje je bulharský sochař Emil Venkov, který ale v současné době žije a tvoří na Slovensku.

Věrozvěsty nechla odlít z bronzu v jedné ze specializovaných sléváren v Horní Kalné na Truntovsku. „Začali jsme před dvěma měsíci, hotové bude sousoší během čtrnácti dní. Zbývá dodělat ruka a kříž,“ uvedl Pavel Horák z kalenské slévárny. Socha musí být zcela dokončena do slavnostního odhalení 23. května.

Emil Venkov. Narodil se 22. 8. 1937 v Sofii. Studoval výtvarné umění na vysoké škole v Sofii a Bratislavě. Od 90. let má i slovenské občanství a žije ve slovenském Pezinku. Od roku 1968 ve spolupráci s architekty a na základě mnoha vyhraných celostátních soutěží realizuje monumentální práce pro kulturní instituce, zdravotnické zařízení, církevní stavby i moderní sídliště. Jeho díla jsou majetkem galerií a soukromých sbírek, nejen v zemích, kde působí, ale i například v USA, Kanadě, Německu nebo Francii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...