Radnice v Chropyni bojuje za zrušení spalovny

Chropyně - Zastupitelé v Chropyni na Kroměřížsku jsou proti plánované rekonstrukci spalovny odpadů a dokonce i proti její další existenci. Ministerstvu životního prostředí navrhli, aby nařídilo její zrušení.  

Podle plánů společnosti Destra bude spalovna po modernizaci likvidovat třikrát více odpadů. Dopady na životní prostředí by ale díky moderní technologii měly být menší než dosud. Náklady majitelé odhadují na 100 milionů korun. Zkušební provoz by rádi zahájili ve 2. polovině příštího roku. Nové zařízení podle nich dokáže spalovaný odpad využít k výrobě páry a elektrické energie. Občané se budou moci k záměru firmy vyjádřit ve veřejném projednávání plánovaném na léto. Konečné slovo pak bude mít ministerstvo životního prostředí.

Stanovisko zastupitelstva

Důvodem tohoto postoje města Chropyně je zdravotní stav občanů, kteří často a v nemalém počtu umírají v nevysokém věku na vážné zdravotní potíže, odvozené od škodlivinami zatíženého prostředí, ve kterém žijí.

Video Starosta Chropyně Radovan Macháček (ODS)
video

Starosta Chropyně Radovan Macháček (ODS)

Spalovna se v minulosti stala terčem protestů Greenpeace. Aktivisté zablokovali před 9 lety vjezd do spalovny, aby upozornili, že spalovna vypouští do ovzduší vysoké koncentrace extrémně nebezpečných dioxinů, které mohou poškodit zdraví lidí.

Před 5 lety dokonce ve spalovně hořelo, radnice tehdy vyzvala obyvatele Chropyně, aby nevycházeli z domu.