V Olomouci se vrací na scénu Král tuláků

Olomouc – Po dvaceti letech se na scénu Moravského divadla v Olomouci vrací romantický příběh Král Tuláků. Operetu česko-amerického skladatele Rudolfa Frimla režíruje stejně jako před dvaceti lety Martin Dubovic. V romantickém příběhu plném taškařic rozverného básníka, ale i nezvedeného pijana, rváče a výtržníka, který uměl svými básněmi lámat ženská srdce, jsou slyšet i ryze české hudební motivy.

Jak žil významný básník středověku Francoise Villon? Jeho pravé jméno bylo François de Montcorbier nebo François des Loges, jméno Villon převzal od pařížského kaplana Guillauma de Villon, nejspíš z vděčnosti. Byl odsouzen k trestu smrti za vraždu a poté, co dostal amnestii, byl vyhoštěn z Paříže a od té doby se o něm nic neví. Podle příběhu Rudolfa Frimla byl králem tuláků. Herec Antonín Valenta, který je představitelem Françoise Villona, prozrazuje: „Villon je klasická romantická role typu Cyrana z Bergeracu. Propojuje prózu s básněmi a je jednou z nejtěžších postav, které jsem kdy dělal.“

Operetu, která měla premiéru 21. září 1925 v New Yorku, považují mnozí odborníci za vrchol Frimlovy tvorby. V Moravském divadle Olomouc bude mít premiéru už po čtvrté. Režisér Martin Dubovic vysvětluje: „Revoluční snahy lidu proti pánům dnes mají jinou polohu. My jsme trochu upravili texty, muzika zůstala stejná.“

V romantickém příběhu plném taškařic rozverného básníka jsou slyšet i ryze české hudební motivy lidových písní.

Iva Němcová

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...