Lidé se bojí změn v celulózce Biocel Paskov

Žabeň - Lidé na Frýdecko-Místecku mají obavy z chystané změny výroby v největší celulózce v zemi, v Biocelu Paskov. Své názory vyjádřili na setkání se zástupci firmy a krajského úřadu. Biocel Paskov chce ročně vyrábět 300 tisíc tun viskózní celulózy. Podle jeho vedení výroba životní prostředí v okolí závodu nezhorší.

Nový majitel Biocelu Paskov, rakouský výrobce vláken Lenzing, chce celulózku přestavět. Místní lidé chtějí po vedení firmy a krajských úřednících vědět, jestli se kvůli připravované výrobě umělé celulózy neboli viskózy změní životní prostředí v okolí továrny. Do výroby viskózové celulózy, bez které se neobejde textilní a papírenský průmysl, chce Biocel Paskov investovat dvě a půl miliardy korun. Tři sta tisíc tun umělé celulózy ročně vyrobí do tří let od nastartování výroby. 

„Zajímají nás vlastně hlavně čtyři faktory, a to je hluk, navýšení dopravy, dalšími problémy jsou emise a imise,“ říká starosta Žabně David Hejneš. „Životní prostředí pro místní obyvatele se nezhorší. Nebude čpavek, budou se používat jiné chemikálie, ale o ty je postaráno,“ uklidňuje ředitel Biocelu Paskov Ivo Klimša. Když před 28 lety rozjela celulózka Biocel Paskov výrobu, opadalo místním lidem listí ze stromů. Příroda byla v šoku. Tato situace se podle krajských úředníků už nezopakuje.

„My využijeme referenčních dokumentů, které srovnávají obdobné technologie po celé Evropě, a budeme trvat na tom, aby opravdu nedošlo ke zhoršení životních podmínek,“ tvrdí Milan Machač z odboru životního prostředí krajského úřadu. Poslední slovo bude mít ministerstvo životního prostředí, které rozhodne, jestli nový typ výroby schválí, nebo zakáže.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...