Europeana - 20. století jako divadlo

Brno - Europeanu, osobitý komentář Patrika Ouředníka k historii 20. století, zpracovalo jako divadlení hru už několik evropských scén, první českou inscenaci připravilo až nyní Národní divadlo Brno. Ouředník ve své knize v rychlém sledu popisuje „velké dějiny“, katastrofy, krvavé tragédie, ale i mystifikace a banality. Výsledkem je nový pohled na století, které i přes všestranný pokrok a nespočet vynálezů patří k nejkrvavějším v dějinách.

Europeana patří k nejúspěšnějším dílům prozaika, překladatele a esejisty Patrika Ouředníka, jenž od roku 1985 žije ve Francii. Kniha vyšla ve více než 20 jazycích. Česká inscenace Europeany vznikla pro jeviště Reduty, alternativní scény Národního divadla Brno.

Kvůli zvláštnímu, kaleidoskopickému stylu Ouředníkovy předlohy se rodí inscenace s formou, jež se vymyká české inscenační tradici. Režisér Jan Mikulášek popisuje přípravy jako „velký zápas“. „Hledáme hranice, co všechno může být divadlem,“ prohlásil. Rámcem a prostředím inscenace je podivná vědecká konference v omšelých kulisách a kostýmech, jež stylem odkazují k československé normalizaci.

„Je to ale rámec, ve kterém je vše dovoleno. Odehrávají se v něm různé surreálné, fantaskní momenty,“ popsala dramaturgyně Dora Viceníková. „Velkým, vše prostupujícím tématem je válka. Vedle toho se objevují marginálie jako objev podprsenky, perforovaného toaletního papíru nebo první panenka Barbie,“ dodala.

V představení účinkuje osm herců v bezejmenných rolích. Reduta, která nemá stálý herecký soubor, tentokrát pozvala ke spolupráci například Ditu Kaplanovou, Jana Hájka, Václava Vašáka, Jiřího Vyorálka a Jiřího Knihu. Česká premiéra Europeany v dramatizaci Mikuláška a Viceníkové bude 9. června v Redutě. Do konce letošního roku naplánovalo Národní divadlo Brno ještě šest repríz.

Patrik Ouředník / Europeana
Patrik Ouředník / Europeana
Více fotek
  • Patrik Ouředník / Europeana zdroj: Nakladatelství Paseka http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2202/220169.jpg
  • Europeana zdroj: Národní divadlo Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2624/262341.jpg
  • Europeana zdroj: Národní divadlo Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2624/262344.jpg
  • Europeana zdroj: Národní divadlo Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2624/262351.jpg