Jihomoravští vítězové a poražení roku 2011

Brno – Kdo příjemně překvapil a kdo by naopak nejraději letošní rok vymazal ze své sportovní historie? Nabízíme vám přehled úspěchů i krachů jihomoravských sportovních kolektivů i jednotlivců.

Poražení

Zbrojovka Brno

Největší propadák a ostuda roku 2011. Klub s téměř stoletou historií sestoupil z první ligy. I v druhé nejvyšší soutěži častěji prohrával než vítězil a na hony zůstal vzdálen deklarovaným postupovým pozicím. Černá tečka přišla symbolicky právě na konec roku. Majitelé klubu přiznali, že Zbrojovka má dluhy a je blízko zániku.

Hráči Brna
Hráči Brna

Basketbal Brno

Ambiciózní projekt vrátil do Brna nejvyšší basketbalovou soutěž a přilákal také brněnské odchovance, kteří i dříve v jihomoravské metropoli pod bezednými koši váleli. Jenže klub neplnil očekávaní, trenéři se střídali, výsledky nepřicházely, a po dvou letech tak majitelé klub z nejvyšší soutěže znovu odhlásili.

Basketbalisté Brna zmizeli z nejvyšší soutěže
Basketbalisté Brna zmizeli z nejvyšší soutěže

Vítězové

Petra Kvitová

Skvělý start do sezóny a tři vyhrané turnaje, triumf ve Wimbledonu a závěr snů s titulem na Turnaji mistryň a vítězstvím ve Fed Cupu. Výsledkem je druhé místo ve světovém žebříčku a titul nejlepší tenistky světa. Lepší sezónu si prostějovská tenistka Petra Kvitová ani nemohla přát. Po právu se stala i českou Sportovkyní roku. 

Petra Kvitová po vítězství ve Wimbledonu
Petra Kvitová po vítězství ve Wimbledonu

Technika Brno

Ten nejlepší dárek si ke čtyřicátému výročí založení klubu dali baseballisté brněnské Techniky. Po šestnácti letech prolomili nadvládu bohatšího městského rivala Draků a uzmuli jim domácí titul. Za odměnu si v květnu zahrají Evropský pohár v Rotterdamu.

Nadhazovač Techniky Brno
Nadhazovač Techniky Brno

HC Britterm Veselí nad Moravou

Český titul, podařené působení v pohárové Evropě a na sklonku roku třešnička v podobě vítězství v Českém poháru. Vydařenější rok si Veselské panenky snad ani přát nemohly. Tým plný maminek ukázal, že zkušenosti v házené hodně znamenají. Domácí dominance pětačtyřicetileté brankářky Lenky Černé by v našem přehledu vyžadovala snad i samostatnou kategorii.

Radost Veselských panenek
Radost Veselských panenek

Brokoví střelci Komety Brno

Titul mistrů Evropy a vicemistrů světa získali brněnští střelci v rámci české reprezentace. Národnímu týmu navíc zajistili účast na olympiádě v Londýně. Souhrn těchto výsledků udělal z brněnského týmu jeden z nejlepších týmů světa.

Jakub Tomeček se stal brněnským objevem roku
Jakub Tomeček se stal brněnským objevem roku

Jana Pechanová

Plavecká medaile z mezinárodní akce? Husarský kousek se hned dvakrát podařil dálkové plavkyni Janě Pechanové. Z Mistrovství Evropy dovezla stříbro ze závodu na pět kilometrů a bronz získala na pětinásobné trati. Navíc si zajistila i start na olympiádě. 

Jana Pechanová
Jana Pechanová