Zemědělci si zoufají z počasí

Zlínsko - Neobvykle teplý leden nemá vliv jen na chování zvířat. Současného počasí se obávají i zemědělci. Velká vlhkost ve spojení s mírným klimatem dělá vrásky na čele zejména pěstitelům obilí. Ti, kteří zaseli ozimé odrůdy, se obávají, zda budou mít v létě co sklízet.

„Leden bílý, pole sílí,“ říká jedna z nejznámějších českých pranostik. O tom, že ji zemědělci neberou na lehkou váhu, napovídají i jejich současné obavy. Pro zemědělce může stávající počasí znamenat pohromu. Pokud by došlo k prudkému ochlazení, mohla by úroda pomrznout. Zemědělcům by na jaře nezbylo nic jiného, než pole s ozimami zorat a znovu osít. 

Teplé počasí přeje zejména škůdcům. Například hraboši si na polích v těchto dnech podle zemědělců doslova lebedí. To ale nejsou jediní škůdci, kteří by mohli letošní úrodu ohrozit. Obilí, které není chráněné vrstvou sněhu, snáze podléhá chorobám.

Pole pokrývá místo sněhu bláto
Pole pokrývá místo sněhu bláto
Více fotek
  • Pole pokrývá místo sněhu bláto zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/32/3184/318346.jpg
  • Obilí se v lednu zelená jako na jaře zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/32/3184/318345.jpg

Zemědělci se zatím zdráhají vyčíslit škody. S takovým počasím v lednu se totiž dosud nesetkali. „Na Kroměřížsku tak teplou zimu nepamatuji 30 let. Zatím jsme ani jeden den nezaznamenali celodenní mráz,“ popsal neobvyklé počasí Jan Hašek z Agrodružstva Postoupky. „Pokud přijdou mrazy, mohlo by dojít ke katastrofě a plodiny na polích by vymrzly,“ doplňuje jeho obavy Jana Brázdilová ze zlínské agrární komory.

Šéf agrární komory Jan Veleba se ale s nářky svých kolegů neztotožňuje. Teplé počasí naopak podle Veleby svědčí podnikům s živočišnou výrobou, kterým snižuje náklady na odklízení sněhu, posypy či vytápění stájí. „Já bych s nějakým brečením zatím počkal,“ poznamenal Veleba. 

Video Jan Hašek o mírné zimě
video

Jan Hašek o mírné zimě