AVÍZO: Program na zámku v Mníšku tento víkend

Zámek Mníšek pod Brdy připravil program pro dospělé i malé návštěvníky také poslední víkend v lednu 28. - 29. 1. 2012. Na podvečerních prohlídkách zámkem provede návštěvníky čertisko - dobrotisko. Uvidí bílou paní a anděla. Klasické prohlídky začínají v 11.00 hodin.

„O prohlídky je větší zájem, proto otvíráme už v 11.00 hodin. Prohlídky prvního a druhého okruhu na sebe navazují a dohromady i s kratičkou pauzičkou mezi prohlídkami vám zaberou asi sedmdesát minut,“ říká zástupkyně kastelánky Lenka Pružinská.

Na druhém okruhu vás čekají nejen bohatě vybavené pokojíčky, ve kterých najdete drobné předměty, jež Kastové – poslední majitelé zámku, používali každý den, ale dozvíte se mnoho zajímavého z jejich života.

„Hraběnka s baronem byli moderní lidé. Žili v době velkého technického pokroku a uměli toho využít. Ačkoli byl Theodorech velkým milovníkem koní, přestavěl stáje na garáže a koupil si automobil značky Ford. Manželé se jako diváci účastnili automobilových závodů o Zlatou plaketu nebo létali balonem,“ vypráví se zaujetím průvodkyně Růžena Langerová.

Ze zámku v Mníšku pod Brdy
Zdroj: ČT24/Jana Digrinová

Na prvním okruhu uvidíte v zámecké věži malou kapli s vzácným obrazem od slavného českého malíře Karla Škréty. Obraz si přímo na zakázku nechal namalovat zakladatel zámku Servác Engel z Engelsflussu. Je namalovaný na mědi a Servác Engel by jej nikdy neprodal, tak si jej cenil.

K Servácovi se váže také jedna z pověstí. „Říká se, že Servác požádal při opravě zámku o pomoc moci pekelné a že čtvrtou věž již čert nestihl postavit a tak Servác o vlásek unikl pekelnému ohni. Pověst je ale k Servácovi nespravedlivá. Podle jeho dochovaných osobních zápisků Servác Engel nikdy neměl v plánu čtvrtou věž stavět. Tři věže symbolizují svatou Boží trojici,“ uvádí věci na pravou míru Růžena Langerová.

Ze zámku v Mníšku pod Brdy
Zdroj: ČT24/Jana Digrinová

Na podvečerních prohlídkách S andělem v sobotu od 16.00 hodin zažijete dobrodružství s živými pohádkovými bytostmi. Po Arkádě se prochází bílá paní a v kapli se modlí anděl. Po prohlídce si můžete prohlédnout sedmdesát panenek v historických kostýmech. Víte, co na sobě nosívala egyptská panovnice Kleopatra ve Starověku?

„Úzký dlouhý oděv, kvůli kterému mohla dělat jen malé kroky. Na hlavě nosila paruku zhotovenou z vlasů otrokyň, které byly spletené do tenoučkých copánků. V Egyptě používali výrazné líčení. Galenitem si malovali obočí a dlouhé oční linky, malachitem zelené oční stíny. Nosila se spousta šperků, náramky dokonce i na nohou,“ říká vesele průvodkyně, která se těší na vaši návštěvu.

Program mníšeckého zámku:
sobota 28. ledna

11.00 – 15.50  prohlídky prvního a druhého okruhu

16.00 – 18.00 prohlídky S andělem a Panenky v historických kostýmech

neděle 29. ledna

11.00 – 15.50  prohlídky prvního a druhého okruhu

Na co se těšit:

11. - 12. února Valentýnské prohlídky

Jana Digrinová, kastelánka

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...