Vědecká knihovna v Olomouci dostala od USA knihy v angličtině

Olomouc - Olomoucká vědecká knihovna výrazně rozšířila svou databázi. A to o více než dvě stovky knižních titulů. Publikace psané v angličtině jí věnovalo velvyslanectví Spojených států. Jde o kolekci děl nejlepších amerických spisovatelů a politiků. Darovací smlouvu a symbolický první svazek dnes převzali zástupci knihovny od zástupců amerického velvyslanectví.

Lidská skvrna - snad nejznámější dílo amerického spisovatele Philipha Rotha se stalo vůbec prvním přírůstkem nově vzniklého oddělení anglo-americké literatury v olomoucké vědecké knihovně. Díla Johna Steinbecka, Edgara Allana Poea nebo třeba politické úvahy Abrahama Lincolna - to je jen malý výčet děl, které si olomoučtí čtenáři nyní budou moci v originále přečíst. „Doufáme, že tato kolekce pomůže tomu, aby si naše národy více rozuměly. Jsou to knihy, které odrážejí historii, hodnoty a obraz Ameriky. Chceme, aby se s nimi olomoučtí čtenáři mohli seznámit,“ řekl Robert Zimmermann z rady Velvyslanectví USA pro kulturu a tisk. „Samozřejmě, že to knihovně velmi pomůže. Výběr je velice dobrý a i po finanční stránce to představuje hodnotu asi 100 tisíc korun, což je v dnešní době pro příspěvkovou organizaci dar obrovský,“ tvrdí ředitelka Vědecké knihovny Olomouc Jitka Holásková.

Video Reportáž Lenky Kratochvílové
video

Reportáž Lenky Kratochvílové

Všechny knihy jsou vytištěné na speciálním nekyselém papíru, který je odolný proti stárnutí. „Američané chtějí u těch knih, co nám dávají, aby vydržely co nejdéle. Dávají si na nich skutečně záležet. Jsou krásně svázané, což v dnešní době, kdy převládají levné paperbacky, opravdu není časté,“ říká zástupce ředitelky knihovny Miloš Korhoň. Olomoucká vědecká knihovna je v pořadí už devátou institucí v České republice, která kolekci dvou stovek knih od amerického velvyslanectví obdržela.