Ostravské letiště v krizi

Ostrava - Z ostravského letiště létá stále méně lidí. Jeho existenci ohrožují i dluhy jediného provozovatele dvou pravidelných linek. Konkurenčním letištím, třeba katovickému, se naopak daří dobře a počet cestujících stále roste. Moravskoslezský kraj dává špatnou situaci na vrub bývalému vedení. To ale za krizi ostravského letiště vinu necítí.

Letiště v Mošnově a v Katovicích dělí 130 kilometrůa v tuto chvíli především zájem cestujících. Z Katovic odletí denně přibližně třicet letadel, z Ostravy pět – dvou pravidelných linek do Vídně a do Prahy. „Velmi důležitý moment pro Katovice byl rok 2004, kdy jsme vstoupili do Evropské unie a nabídli spolupráci nízkonákladovým leteckým společnostem,“ řekl ředitel Letiště Katovice Artur Tomasik. Zatímco v Katovicích odbaví ročně téměř tři miliony cestujících, v Ostravě je jich 300 tisíc. Přesto zde nízkonákladové společnosti nelétají. Podle zástupců Moravskoslezského kraje za to může jeho bývalé vedení. „Bývalé vedení letiště a MS kraje odmítalo jít cestou nízkonákladových leteckých společností,“ tvrdí náměstek hejtmana MS kraje Miroslav Novák.

2 minuty
Reportáž Pavly Daňkové
Zdroj: ČT24

„My jsme nechtěli podporovat nízkonákladovou přepravu, protože by to kraj stálo hodně peněz,“ reaguje bývalý náměstek hejtmana pro dopravu Pavol Lukša. Před třemi lety chtělo vedení kraje, aby se z Ostravy létalo například do Londýna, Moskvy nebo Amsterodamu. O rok později do Kyjeva, Düsseldorfu nebo Curychu. Nakonec se létá jen do Vídně a do Prahy. A i o tyto lety možná ostravské letiště přijde. Provozuje je společnost, která mu dluží miliony. „Po lhůtě splatnosti je kolem dvaceti milionů. Pohledávky, které máme, řešíme už delší dobu. Máme podepsaný splátkový kalendář, zatím bohužel není z jejich strany dodržován,“ uvedl ředitel letiště Pavel Schneider.

A další komplikace pro ostravské letiště. Na jaře bude hotový dálniční úsek spojující Ostravu s Katovicemi. Z centra města tam tak řidiči dojedou za přibližně stejnou dobu jako do Mošnova. Katovické letiště se už navíc s místními cestovkami domluvilo, že budou nabízet zájezdy s odlety z Polska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...