Romové z Břeclavi tvrdí, že nemají na svědomí útok na chlapce

Břeclav - Romové z Břeclavi tvrdí, že s brutálním napadením patnáctiletého chlapce z minulého víkendu nemají nic společného. Podle některých za útokem stojí Romové ze Slovenska. Další zase uvádějí, že původ pachatelů nemůže být zatím zcela zřejmý. Všichni se shodují v tom, že se jim kvůli incidentu nyní žije v Břeclavi špatně. V ulicích a obchodech prý cítí nenávist ostatních obyvatel. Vyplývá to z dnešního setkání asi 80 Romů s vedením Břeclavi.

„Jsou v šoku (Romové), jsou naštvaní, že má celá komunita převzít odpovědnost za jednoho grázlíka, který to udělal. My s ním nechceme být spojovaní. Jsem přesvědčená, že to z místních nikdo nebyl,“ řekla účastnice setkání Alena Gronzíková, která coby Romka působí ve sdružení IQ Roma servis. Posláním organizace je pomáhat romské menšině ve městě s problémy.

Dnešní setkání se konalo ve vzrušené atmosféře v evangelickém kostele na náměstí Svobody. Starosta Oldřich Ryšavý (ČSSD) s velitelem strážníků Stanislavem Hrdličkou nejprve vysvětlili, proč nebyla plánovaná nedělní demonstrace na podporu zbitého chlapce zakázána. K popisu toho, jak nedělní akce technicky ovlivní komunitu Romů, se dostal až po dlouhé přestávce.

Vznikla totiž velmi emotivní atmosféra, v níž Romové jeden přes druhého tvrdili, že jsou mylně spojováni s útokem. Kriminalisté se údajně podle jejich výpovědí snaží nátlakem některé chlapce přimět k tomu, aby se k činu přiznali. Ze sálu zazněly i hrozby, že si případné útoky extremistů nenechají líbit. Pak se přibližně polovina rozhněvaného osazenstva zvedla a kostel opustila.

Starosta Ryšavý při setkání uvedl, že pachatelé brutálního útoku na chlapce musí být co nejdříve vypátráni a potrestáni. Připomněl, že opakovaně vyzval veřejnost, aby nestupňovala napětí a nezapojovala se do akcí extremistů proti Romům.

Trase nedělního průvodu v Břeclavi
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

V neděli by Břeclaví mělo projít až 2000 lidí. Sejdou se před hlavním železničním nádražím. Od něj pak ve 13:00 vyjdou na náměstí TGM a odtud jejich trasa povede zpět. Zcela se vyhne všem oblastem obývaným Romy. Těch je ve městě asi 500 až 600.