Řada lidí zneužívá bezplatné tísňové linky

Ostrava - Moravskoslezské záchranáře trápí stále častější zlomyslná volání na bezplatnou tísňovou linku. Zatímco kdysi byli volajícími hlavně děti, teď se operátoři setkávají s dospělými, kteří linku 155 zneužívají. Přitom jim hrozí zablokování telefonu a vysoká pokuta.

Lukáš Ludwig pracuje dvanáct hodin denně, téměř nepřetržitě přijímá hovory od lidí, kteří potřebují pomoct. Službu mu ale denně znepříjemňují desítky zbytečných a často obtěžujících telefonátů. „Jsou lidé, kteří volají pořád, co 10 minut a vydrží to i 12 hodin v kuse, třeba i celou noční směnu,“ potvrdil dispečer Územního střediska záchranné služby MS kraje.

„Operátoři záchranné služby loni na tísňových linkách přijali více než 300 tisíc hovorů, z toho můžeme hovořit v několika tisících případech o zneužívajících voláních,“ uvedl i mluvčí střediska Lukáš Humpl. Rekordmanem v počtu telefonátů je v rámci MS kraje jeden muž z Opavy. Loni s ním na tísňové lince vedli více než 1300 hovorů. Podle záchranářů ale muž v naprosté většině případů jejich pomoc vůbec nepotřeboval. Tito náruživí volající nejenže unavují operátory, ale hlavně blokují telefonní linky těm, kteří je doopravdy potřebují.

Video Reportáž Alexandry Přečkové
video

Reportáž Alexandry Přečkové

Tresty jsou přitom vysoké – od blokace telefonu po statisícovou pokutu. Od druhé poloviny roku 2010 do konce toho loňského pokutoval Český telekomunikační úřad 74 volajících. Letos dal zatím pokuty tři.