Hranice pokutovaly firmu, která měla zateplit domov pro seniory

Hranice - Hranické zastupitelstvo udělilo pokutu 1,5 milionu stavební společnosti, která odstoupila od zakázky na zateplení domova pro seniory. Firma nejprve vyhrála výběrové řízení a pak oznámila, že za dané peníze a čas, není schopna stavbu dokončit. Podle odborníků nejde o jediný případ.

Hranický domov důchodců čeká na zateplení více jak 25 let. Město, obzvlášť v zimních měsících, doplácí na energetické ztráty. Sedmnáctimilionovou zakázku vyhrála loni firma Interstav. Podepsala smlouvu, převzala stavbu, ale práce nezahájila. „Následně potom odstoupila od smlouvy z kapacitních důvodů s tím, že není schopna to kapacitně zajistit,“ potvrdila starostka Hranic Radka Ondriášová. Za nesplnění podmínek hrozila firmě pokuta ve výši 5 milionů korun. Zastupitelé se nakonec rozhodli přistoupit na přiměřenější částku. Stavebník tak bude muset zaplatit 1,5 milionu a 100 000 jako příspěvek právě domovu seniorů.

Video Reportáž Moniky Bezuchové
video

Reportáž Moniky Bezuchové

 

Zástupci společnosti absurditu celé situace vysvětlují tak, že na samotnou stavbu byla vyčleněna příliš krátká doba – dva měsíce. Navíc mezi výběrovým řízením a podpisem smlouvy uběhla dlouhá doba. „To se soutěžilo na jaře a smlouva se podepisovala v srpnu. Když se to tak zpozdí a vy dostanete další zakázky, tak se těžko hledají další kapacity,“ vysvětluje asistent ředitele společnosti Roman Handl. Odborníci na stavebnictví potvrzují, že podobné situace jsou v Česku běžnou praxí. Investory, tedy i radnice měst, varují před výběrem zhotovitelů podle ceny. Radnice na zateplení domova důchodců musela vypsat nové výběrové řízení. Zakázka se tak o rok opozdí.