Výstava v Javorníku zve do školy našich předků

Javorník - Škola základ života - výstava v Městském kulturním středisku v Javorníku na Jesenicku připomíná staré časy. Předsálí se proměnilo v historickou učebnu z počátku 20. století. Přiblíží lidem, v jakých podmínkách se vzdělávali naši prapředkové.

Na jedné straně pohled do třídy našich prapředků, na druhé straně návštěva historické ředitelny. Dřevěné lavice s kalamáři pamatuje ještě střední generace. Zažloutlé listy starých učebnic, osahané pomůcky a stále pružná rákoska - u řady návštěvníků vyvolává výstava nostalgické vzpomínky. „Návštěvníky asi nejvíce překvapí, že už tehdy, na začátku 20. století existovaly tzv. 3D brýle. Tehdy se to jmenovalo stereoskop,“ poukazuje historik Milan Rychlý. Školní aktovky neměl před sto lety kdekdo. Mohli si je dovolit jen ti zámožnější. Ti chudší nosili knížky svázané provázkem.

2 minuty
Reportáž Andrey Švubové
Zdroj: ČT24

Většina předmětů pochází z 20. století. Najdou se ale i starší. Třeba plány, podle kterých se později postavila zdejší škola. „Po původních německých obyvatelích se toho moc nedochovalo, protože po válce se spousta věcí povyhazovala,“ říká Naděžda Husarová z Městského kulturního střediska Javorník. Výstava „Škola základ života“ potrvá až do konce září. Pro velký zájem se ale pravděpodobně prodlouží.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...