Kejdou zamořenou říčku Blatu vyčistí mikroorganismy

Olomouc - S ekologickou havárií na Olomoucku pomůžou mikroorganismy. Pracovníci specializované firmy je dnes odpoledne nalili smíchané s vodou do říčky Blaty, kterou zamořila kejda z nádrže zemědělského družstva v Seničce. Bakteriální kultury rozloží dusíkaté látky a významně urychlí rekultivaci toku. Povodí Moravy tento způsob řešení havárie použilo vůbec poprvé.

Říčka Blata u obce Těšetice. Hladinu sice pokrývá vrstva zelených rostlin, pod nimi ale není nic. Kejda tady vyhubila nejméně osm druhů ryb. „Je to prakticky mrtvá řeka,“ potvrdil ekolog Petr Loyka. S obnovením života v říčce teď má pomoci preparát, který obsahuje přirozené bakteriální kultury. Pracovníci specializované firmy ho dnes do Blaty nalili zhruba šest set litrů. Prvních čtyřicet v koncentrované podobě přímo z barelu. Zbývající pak smíchané s vodou. „Mikroorganismy, které jsou v roztoku obsažené, vlastně přirozeným způsobem naředí a odbourají ty nebezpečné jedy, které v té řece jsou,“ tvrdí mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Asi na dvou kilometrech říčky měl traktor s cisternou několik zastávek. Na dno, kde je kejda usazená, se totiž muselo dostat co největší množství bakterií.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

 

Očistná kúra čeká říčku Blatu ještě jednou. Zhruba za týden do ní pracovníci specializované firmy nasypou240 kilogramůsopečné horniny společně s dalšími mikroorganismy. 400 kubíků kejdy uniklo do říčky Blaty minulý týden v noci na pátek. Nádrž se v družstvu v Seničce protrhla zřejmě kvůli vysokým teplotám, které roztavily asfalt na jejím dně. Podle odborníků jde za poslední léta o největší ekologickou havárii v regionu. „Tento případ je ponaučením pro spoustu zemědělských provozů, které jsou lokalizovány na březích našich potoků a řek, protože takováto mimořádná situace se může stát prakticky kdekoliv,“ varuje ekolog Petr Loyka. Ekologové teď proto apelují na zemědělce, aby svá zařízení podobného typu raději preventivně zkontrolovali.