Starý olej na smažení využijí v autech. Uleví se hlavně kanalizacím

Brno – Nalít si olej, na kterém se v neděli smažily řízky, do auta. Ačkoliv to zní podivně, řada lidí na jižní Moravě si to brzy bude moct vyzkoušet. V několika obcích a městech na jižní Moravě se nedávno objevily nádoby, kam lidé mohou donášet kuchyňský olej. Ten bude firma Galati Morava využívat pro výrobu aditiv do aut.

V Kobylnicích na Brněnsku už nemusí hospodyňky řešit problém, kam s olejem, na kterém smažily. V obci mají umístěnou nádobu, kam mohou olej přinést a přelít. Firma ho pravidelně odváží a spotřebovává ve výrobě. „Použitý rostlinný olej jsme sbírali už dřív. Lidé si ho ale museli doma schraňovat a jednou za půl roku ho přinést při sběru nebezpečného odpadu. Teď máme kontejner, kam ho mohou nosit každé pondělí odpoledne,“ uvedl starosta Kobylnic Lubomír Šmíd (TOP 09).

Obce nabídku nádoby na rostlinné tuky vítají. Zejména proto, že za ni nemusí platit. Firma si kontejnery zdarma pravidelně odváží sama. „Pro nás je to výhoda, protože nemusíme platit poplatek za likvidaci tohoto typu odpadu,“ dodal Šmíd. Nepotřebný tuk, který se běžně likviduje pálením, pracovníci proměňují na aditiva do aut.

Aditiva

Jsou to látky, které se přidávají do jiných látek či směsí s cílem vylepšit jejich vlastnosti. Mezi nejčastější aditiva patří například potravinářská aditiva, aditiva do paliv či maziv.

Zdroj: Wikipedie


Kromě vedení obcí nabídku vítají i mnozí obyvatelé, kteří doteď nevěděli, co se starým rostlinným olejem. Často proto končil ve dřezech či záchodech. Tím se ale poškozuje kanalizační systém. Ztuhlý tuk zde totiž například ucpává čerpadla či brání průtoku vody v potrubích.

Na to doplatili i v Blažovicích na Šlapanicku. Během vánočních svátků lidé ucpali přepáleným olejem akumulační nádrž. „Letos na Vánoce se nám stalo, že velké množství lidí vylilo použitý olej do dřezu. Nám to způsobilo vážný problém. Ucpalo to jednu z čerpacích stanic a jen díky rychlému zásahu se nic vážného nestalo,“ uvedl starosta Šlapanic Jaroslav Klaška (KDU-ČSL). To už by se nyní nemělo opakovat, protože Blažovice budou jedním z míst, kam bude nádoba na olej umístěna. „Vítáme to, protože odteď bude zcela jasné, co s použitým tukem dělat,“ řekl jeden z obyvatel Blažovic.  

Kvůli pohodlnosti lidí může narůst cena stočného

V místech, kde lidé nemají možnost olej nikam zanést, se jim nabízí dva způsoby, jak se ho správně a ekologicky zbavit. Buď mohou rostlinný tuk doma schraňovat a odevzdat ho při svozu nebezpečného odpadu, který alespoň jednou ročně většina obcí pořádá, nebo musí olej odvézt do sběrného dvora.

Rozhodně by ho ovšem neměli lít do záchodu či dřezu, neboť čištění zanesené kanalizace je velmi náročné a drahé. „Chápu, že vylití do toalety je pro řadu lidí jednodušší a pohodlnější, ale zvýšené čištění kanalizace něco stojí, a pokud se to několikrát opakuje, mohlo by se to odrazit v ceně stočného,“ upozornil Klaška.