Policie šetří údajně nevhodné chování pedagogů na VŠB-TU

Ostrava - Ostravští policisté vyšetřují údajné nevhodné chování některých pedagogů vůči studentům Vysoké školy báňské-Technické univerzity. Trestní oznámení na neznámého pachatele podal rektorát školy na základně anonymního udání. Policie nyní oslovuje všechny studenty školy, aby přispěli případným svědectvím.

Téměř prázdné chodby a posluchárny. Prázdniny utlumily vysokoškolský život prakticky na minimum. Dozvuky posledního semestru ale ještě zcela nezmizely. Všech téměř 23 tisíc studentů ostravské Vysoké školy báňské dostalo v úterý do svých elektronických schránek e-mail s nečekaným odesílatelem: Policie České republiky. Ta zahájila vyšetřování údajně protiprávního chování na půdě univerzity. Mělo k němu dojít mezi vyučujícími a studenty. „Policisté zjišťují informace k jednání jak studentů, tak pedagogů jedné z ostravských škol,“ potvrdil analytik Městského ředitelství PČR Ostrava Tomáš Vlačiha.

„Na univerzitu přišel anonym ohledně nevhodného chování vůči našim studentům. V každém případě je pro nás nepřijatelné takové věci tolerovat či je dokonce chtít zatajit,“ vyjádřila se mluvčí VŠB-TU Ostrava Táňa Kantorková. Co přesně se v budově školy mělo dít, a který pedagog se měl nevhodně chovat vůči studentům, zatím rektorát a policie sdělit nechce. Vyšetřování je na samotném počátku. Kriminalisté mají za úkol hlavně zjistit, zdali vůbec ke skutkům popisovaným v anonymním dopise došlo. E-mail studentům zástupce akademického senátu překvapil.

Video Reportáž Michala Poláška
video

Reportáž Michala Poláška

„Já si nejsem vědoma žadného protiprávního jednání jak ze strany spolužáků, kamarádů nebo členů akademické obce. Vůbec nic nevím a fakt jsem nic neslyšela,“ řekla členka akademického senátu Kateřina Polínková. Škola naprosto vylučuje, že by došlo k jakémukoliv ovlivňování výsledků zkoušek nebo zápočtů či dokonce neoprávněné udělování titulů. E-mailové adresy všech studentů poskytla policii kvůli získání dalších svědectví. „Zmiňovaný dopis byl jediný možný způsob, jak oslovit všechny naše studenty. V současné chvíli už nás několik z nich kontaktovalo a žádný z nich se s jakýmkoliv protiprávním jednáním nesetkal,“ říká mluvčí VŠB-TU Ostrava Táňa Kantorková. Policie v případu dosud nikoho neobvinila a nestanovila ani právní kvalifikaci.