Ostrava zvažuje prodej podílu v Ekově Electric

Ostrava - Ostrava může ještě letos prodat podíl v Ekově Electric. Společnost opravuje a vyrábí tramvaje a trolejbusy a nově také vlaky. Nyní ji město prostřednictvím dopravního podniku ovládá. Radní teď posuzují nabídky na koupi podílu, podrobnější informace ale zatím uvést odmítají. Podle opozice ale zájemci nabízejí příliš málo a město by proto mělo s prodejem počkat. 

Devět vlaků, které jezdí v okolí rakouského Salcburku, začala modernizovat ostravská Ekova Electric. Prototyp si už zákazník přebral. Má zcela nový středový díl. Ten je nízkopodlažní a umožní tak přepravu i lidem s pohybovým handicapem. „Jsme velmi spokojeni s kvalitou výroby a také s dodržováním termínů,“ pochválil ostravskou Ekovu zástupce vedení společnosti Salzburger Lokalbahnen Mattis Schindler. Původně vyráběl tramvaje a trolejbusy ostravský dopravní podnik. Ekova Electric se osamostatnila teprve začátkem loňského roku. Patří dopravnímu podniku a ten zase městu. Vlaky začala Ekova Electric modernizovat až teď. Ekova Electric má dvě stě padesát zaměstnanců a loni vytvořila dvacetimilionový zisk. O prodeji části akcií této společnosti mluví vedení města už asi dva roky. Stejně dlouho se o tom vedou i spory. Podle opozice čas na prodej ještě nenazrál.

Video Reportáž Dagmar Famfulíkové
video

Reportáž Dagmar Famfulíkové

Opozice hlavně poukazuje na to, že  město do firmy vložilo majetek v hodnotě půl miliardy korun a tomu by měly odpovídat i nabídky strategických partnerů. Právě to ale označil za problém jeden ze zájemců, firma Inekon Group, která s Ekovou Electric spolupracuje např. na výrobě vlaků pro Salcburk nebo tramvají pro americký Sietl. O případném prodeji EE by mělo rozhodovat městské zastupitelstvo. Zatím ale takový bod na svém programu nemá.