Na jihu Moravy přibudou bezpečné přechody

Brno - Nefungující semafory a špatně viditelné značení – tak vypadají některé přechody v jihomoravských městech. Celkem 18 zeber se ale dočká opravy. Investici uhradí Státní fond dopravní infrastruktury, celkem opravy vyjdou asi na 10 miliónů korun.

Břeclav, Kunštát, Rosice nebo Ivanovice na Hané – v těchto obcích se lidé dočkají opravy přechodů, aby vyhovovaly bezpečnostním pravidlům. Právě v Ivanovicích na Hané čekají na rekonstrukci 4 nevyhovující přechody. Většina z nich je z dálky špatně viditelná, nejsou bezbariérové a chybí u nich zpomalovací pruhy.

Nejhůře je na tom přechod pro chodce u místní základní školy, kde je starý nefunkční semafor. Převádět děti přes komunikaci tam dvakrát denně jezdí policisté z dálničního oddělení. Brzy se to ale změní, přechod dostane nový povrch, bude uzpůsoben i pro nevidomé, a navíc speciální radar umožní přepnout semafor na červenou, pokud se bude k přechodu řítit auto vyšší než povolenou rychlostí.

Video Starosta Ivanovic na Hané Josef Heretík (ČSSD)
video

Starosta Ivanovic na Hané Josef Heretík (ČSSD)

Všechny opravy jsou plánované v obcích na silnicích prvních tříd. Většinu peněz získaly obce z dotací, samy zaplatí jen úpravu místního prostranství.

Na přechodech umírají lidé

Špatně označené přechody jsou místem častých dopravních nehod. Jen za 9 měsíců letošního roku zemřelo na českých silnicích 96 chodců. „Letos evidujeme na silnicích jižní Moravy 16 usmrcených chodců, loni touto dobou to bylo o jednoho více. Pochopitelně úpravu by si zasloužilo více přechodů, ale kolegové vytipovali ty, které nám působily největší problémy,“ říká policejní mluvčí Pavel Šváb.