V Lomnici dokončují nový vodovod, lidé už nebudou pít vodu s uranem

Lomnice (Brněnsko) – Léta lidem z Lomnice na Brněnsku tekla z kohoutků voda obohacená uranem. Radioaktivní látka je součástí podloží obce. Na základě doporučení hygieniků se vedení radnice rozhodlo připojit k Vírskému oblastnímu vodovodu, který zásobuje i Brno. Stavbaři teď dokončují poslední práce.

V Lomnici spějí práce na novém vodovodu do finále. „Schází nám udělat čtyři propojení nového vodovodního řádu na ten stávající. Předpokládáme, že do konce listopadu je budeme mít propojené, a hned následně by lidé mohli používat vodu z Vírského oblastního vodovodu,“ popsal zástupce subdodavatele stavby František Reitschmied.

Kolaudace vodovodu je naplánovaná na začátek prosince, k samotnému předání stavby by mělo dojít v polovině měsíce. „Pro občany to žádná změna nebude, voda bude pořád stejně kvalitní, ale budou splněny hygienické limity,“ řekl starosta Milan Vojta.

Připojení městyse k vodovodu stálo zhruba 20 milionů korun, Lomnice musela přispět ze svého rozpočtu částkou 7,5 milionu. Městys si na to musel vzít úvěr, který bude splácet šest let. Radnice neměla příliš na výběr, v roce 2013 jí totiž vyprší výjimka od hygienické stanice na používání stávajícího vrtu.

Lomnická voda nevyhovovala hygienickým normám

Podle dřívějších norem mohla voda obsahovat do 30 mikrogramů uranu na litr, před dvěma lety limit klesl na 15 mikrogramů. Lomnická voda přísnější limity nesplňovala. Obec dostala od hygieny povolení vodu používat do konce roku 2012, pak by vrt musela odstavit. „Začali jsme přemýšlet, jak evropské směrnice naplnit. Jediná schůdná varianta byla napojit Lomnici na Vírský oblastní vodovod. Potrubí tohoto vodovodu prochází v těsné blízkosti obce,“ vysvětlil Vojta. Lomnice teď bude vodu čerpat ze stometrové hloubky, kde je uloženo potrubí vírského vodovodu.

/*json*/{"map":{"lat":49.372090445391,"lng":16.476745605469,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.405556040871,"lng":16.413059234619,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/