Testy náramků pro vězně se osvědčily, ministerstvo je asi zavede

Brno - Lidi odsouzené k domácímu vězení začnou zřejmě od poloviny příštího roku hlídat elektronické náramky. Ministerstvo spravedlnosti totiž dokončilo jejich pětiměsíční testování. Předběžné výsledky si pochvaluje.

Domácí vězení vs. věznice - značná úspora

Probační a mediační služba si pronajala na zkoušku 25 monitorovacích zařízení, vystřídalo si je 45 odsouzených lidí. Cílem bylo ověřit, zda bude systém funkční, zda jej odsouzení nebudou nějak obcházet a kolik bude stát. „Všechny tři cíle experiment naplňuje,“ uvedl náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák. Elektronické hlídání jednoho vězně doma vyjde podle něho na 165 korun denně; ve věznici je to asi 1 000 korun.

Nyní služba vypracuje analýzu, na jejímž základě ministerstvo ještě do konce roku o zavedení systému rozhodne. Počítá se s tím, že elektronický monitoring do praxe zaveden bude, podotkl Volák. V takovém případě by mohlo být v lednu vyhlášeno výběrové řízení; pokud by se uskutečnilo hladce, elektronické hlídání domácích vězňů by mohlo být zavedeno v červnu nebo v červenci, dodal náměstek.

Domácí vězně nyní kontrolují příslušníci Probační a mediační služby. Výběrové řízení na elektronické hlídání ministerstvo vypsalo za minulé vlády, kdy v jeho čele stála Daniela Kovářová. Po volbách úřad dvoumiliardový tendr zrušil. Podle Voláka se očekává, že hodnota nyní uvažované zakázky bude činit zlomek toho, co měla stát zrušená.