Netradiční dárky? Vlastní stromek v parku nebo varhanní píšťala

Brno/Lednice - Adoptovat si zvíře už je celkem běžná věc. Ale adoptovat varhanní píšťalu nebo stromek v parku, to je stále celkem originální dárek. Certifikát jako vánoční dar volí stále více lidí. Pomáhají tak i svému regionu.

„Letos stavíme nové varhany, které nahradí původní. Ty poničilo bombardování na konci druhé světové války,“ vysvětlil předseda nadačního fondu Campanius Martin Bejček. Jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie v centru Brna nabízí jako netradiční dárek možnost adoptovat píšťaly v nově vznikajících varhanách. Celkem je k mání 3 500 píšťal ze dřeva i kovu, přičemž asi 800 z nich už má své majitele. Lidé si píšťalu většinou adoptují jako originální dárek pro své blízké. Zároveň tak přispívají na dobrou věc.

Cena za jednu píšťalu se pohybuje od 500 do 3 000 korun. Záleží na velikosti, tvaru i materiálu. Už od února letošního roku se varhany pro brněnský kostel vyrábí ve Švýcarsku, montovat se ale budou až v Brně. První tóny by se z nových varhan v jezuitském kostele mohly linout už v červnu roku 2014. „Varhany tu budou hrát minimálně dalších dvě stě let,“ připomenul trvanlivost netradičního dárku Bejček. Heslo nadačního fondu Campanius, jenž adopci píšťal umožňuje, zní „Každý se v našich varhanách může stát tónem, který bude slyšet“.

Lidé se složili i na rozhlednu

Netradičním darem mohla být v minulosti také cihla, kterou Tišnovští zazdili do rozhledny Klucanina. Cihla se jménem dárce stála tři sta korun. Kupující tak mohl pomoci výstavbě cihlové rozhledny, jejíž tradice sahá do 30. let. Rozhledna postupně chátrala a následně se celá zřítila. Veřejná sbírka pomohla Tišnovským znovu Klucaninu zpřístupnit veřejnosti.

Dalším netradičním dárkem může být také adopce stromu. Populární adopcí zvířátek v zoo se inspirovali také v Lednicko-valtickém areálu, kde nyní po rozsáhlé obnově parku nabízí k adopci nově zasazené stromky. Vlastní stromek přijde zájemce na tisíc korun za rok. „Už máme adoptovaných prvních sedm stromů,“ řekl správce lednického parku Otto Bernard.

Donátor získá certifikát a může si ke stromku pořídit i cedulku o svém sponzorství. O strom ale budou pečovat zaměstnanci parku. „Nebráníme se tomu, aby si sponzor vybral, jaký strom chce sponzorovat,“ dodal Bernard. Vybrané peníze použijí správci parku na zalévání, prořezávání či hnojení stromů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...