Netradiční dárky? Vlastní stromek v parku nebo varhanní píšťala

Brno/Lednice - Adoptovat si zvíře už je celkem běžná věc. Ale adoptovat varhanní píšťalu nebo stromek v parku, to je stále celkem originální dárek. Certifikát jako vánoční dar volí stále více lidí. Pomáhají tak i svému regionu.

„Letos stavíme nové varhany, které nahradí původní. Ty poničilo bombardování na konci druhé světové války,“ vysvětlil předseda nadačního fondu Campanius Martin Bejček. Jezuitský kostel Nanebevzetí Panny Marie v centru Brna nabízí jako netradiční dárek možnost adoptovat píšťaly v nově vznikajících varhanách. Celkem je k mání 3 500 píšťal ze dřeva i kovu, přičemž asi 800 z nich už má své majitele. Lidé si píšťalu většinou adoptují jako originální dárek pro své blízké. Zároveň tak přispívají na dobrou věc.

Cena za jednu píšťalu se pohybuje od 500 do 3 000 korun. Záleží na velikosti, tvaru i materiálu. Už od února letošního roku se varhany pro brněnský kostel vyrábí ve Švýcarsku, montovat se ale budou až v Brně. První tóny by se z nových varhan v jezuitském kostele mohly linout už v červnu roku 2014. „Varhany tu budou hrát minimálně dalších dvě stě let,“ připomenul trvanlivost netradičního dárku Bejček. Heslo nadačního fondu Campanius, jenž adopci píšťal umožňuje, zní „Každý se v našich varhanách může stát tónem, který bude slyšet“.

Lidé se složili i na rozhlednu

Netradičním darem mohla být v minulosti také cihla, kterou Tišnovští zazdili do rozhledny Klucanina. Cihla se jménem dárce stála tři sta korun. Kupující tak mohl pomoci výstavbě cihlové rozhledny, jejíž tradice sahá do 30. let. Rozhledna postupně chátrala a následně se celá zřítila. Veřejná sbírka pomohla Tišnovským znovu Klucaninu zpřístupnit veřejnosti.


Dalším netradičním dárkem může být také adopce stromu. Populární adopcí zvířátek v zoo se inspirovali také v Lednicko-valtickém areálu, kde nyní po rozsáhlé obnově parku nabízí k adopci nově zasazené stromky. Vlastní stromek přijde zájemce na tisíc korun za rok. „Už máme adoptovaných prvních sedm stromů,“ řekl správce lednického parku Otto Bernard.

Donátor získá certifikát a může si ke stromku pořídit i cedulku o svém sponzorství. O strom ale budou pečovat zaměstnanci parku. „Nebráníme se tomu, aby si sponzor vybral, jaký strom chce sponzorovat,“ dodal Bernard. Vybrané peníze použijí správci parku na zalévání, prořezávání či hnojení stromů.