Kdo v Olomouci řeší přestupky? Je o tom spor

Olomouc - Stoprocentní nárůst přestupků eviduje agenda řidičů olomouckého magistrátu. Podle jejího vedoucího je za tím to, že si policisté usnadňují práci. Záznamy z některých radarů neřeší sami, ale posílají je rovnou úředníkům. Policie však tvrdí, že na základě novely silničního zákona postupuje správně. Úředníci mají prý hříšníka najít a potrestat.

Zatímco ještě nedávno policisté za radarem stáli a mačkali spoušť, která vyfotila řidiče jedoucího rychle, teď zařízení jenom nastaví. Hlídka, která by motoristu pokutovala, mnohdy na místě není.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

Přestupky, které radar zaznamená a policisté je nevyřeší na místě, se už podle novely silničního zákona zabývat nemusí. Snímek pouze předají úředníkům na příslušném odboru. Ti ale s jejich výkladem nesouhlasí a tvrdí, že si policisté ulehčují práci. Výsledek sporu v praxi? Podle vedoucího agendy řidičů v Olomouci je to až dvojnásobný nárůst počtu přestupků, které musí úředníci řešit.

Vedení dopravní policie nárůst těchto přestupků přiznává. Údajně ale nejde o celorepublikový trend. Prioritou policistů je stále to, aby přestupek vyřešili přímo na místě. Na olomouckém magistrátu se přestupky zabývá pět úředníků. Při stoprocentním nárůstu případů nemají šanci všechny vyřešit v zákonem stanovené roční lhůtě.