Nejkrásnější králík Evropy pochází z jižní Moravy

Bezkov (Znojemsko) – Jižní Morava je rodištěm nejen nejkrásnější ženy planety Země, ale teď už také nejkrásnějšího králíka Evropy. Na mezinárodní výstavě v německém Lipsku zvítězil v konkurenci 28 tisíců ušáků Moravský modrý králík chovatele Jaroslava Kliky z Bezkova.

Králík s ocelově modrou srstí učaroval rozhodčím na mezinárodní výstavě v Lipsku svým takřka dokonalým vzhledem. „Králík se na výstavě hodnotí podle šestí kritérií – rozhodčí si všímá tvaru těla, uší, tlapek i ocásku. Třeba ocásek musí u tohoto plemene přiléhat těsně k tělu, nesmí být položený na zemi nebo zahnutý do strany. Rovné musí být i nohy, pokud jsou našikmo, říká se jim hokejky a za to rozhodčí sráží body,“ popsal některá specifika plemene Moravského modrého králíka Jaroslav Klika.

Chovateli plemeno učarovalo v pětadvaceti letech právě svojí ocelovou barvou. „Poprvé jsem tyto králíky viděl na výstavě a hned jsem se rozhodl, že si nějaké pořídím. To bylo v roce 1965. Od té doby se chovu tohoto plemene věnuji,“ popsal dnes třiasedmdesátiletý Klika.

Video Chovatel Jaroslav Klika popisuje, co se hodnotí na výstavách
video

Chovatel Jaroslav Klika popisuje, co se hodnotí na výstavách

Jeho králíkárnou za 48 let prošly stovky králíků. Úspěchy s řadou z nich slavil na národních i mezinárodních výstavách. Svědčí o tom i vitríny, v nichž má pan Klika vystavené medaile a poháry z desítek soutěží. „Mezi moje největší úspěchy patří to, že jsem byl čtyřikrát mistr republiky a dvakrát dokonce mistrem Evropy. Titul jsem získal poprvé před třemi lety na Slovensku a naposledy v prosinci na výstavě v Lipsku,“ pochlubil se senior. Jeho králík zvítězil v ostré konkurenci 28 tisíců králíků z 18 zemí.

Nejkrásnější králík Evropy pochází z jižní MoravyMoravský modrý patří mezi národní plemena králíků - je naším původním plemenem. První zmínky o jeho chovu pochází už z roku 1880.

Patří do velkých plemen králíků s požadovanou hmotností 5,5 kg a více. Barva je ocelově modrá se světlým odstínem. Jeho chov je u nás velmi oblíbený nejen pro zajímavou barvu, ale i dobré hmotnostní přírůstky, plodnost a zdravotní fond. Odhadem je v našich chovech kolem 1 000 - 1 500 chovných zvířat.

(zdroj: Klub chovatelů králíků Moravských modrých)


Někteří králíci končí na pekáči, přiznává chovatel

A v čem tkví tajemství jeho úspěchu? Jaroslav Klika v tom má jasno. „Musíte na to mít oči, chovatel musí dopředu vědět, které králíky bude dobré spářit dohromady. Pokud v sobě člověk tenhle instinkt má, tak se mu podaří odchovat dobré králíky, ze kterých se třeba stanou i šampioni,“ tvrdil.

Dnes má pan Klika v králíkárně 6 chovných samců, 12 samic a asi třicítku mláďat. „Na pekáč jich moc nejde, protože je jich škoda, ale občas, když se mi nějaké mládě nezdá, když vím, že z něho nevyroste výstavní králík, tak ho prostě porazíme,“ přiznal úspěšný chovatel.