Čeští horolezci míří do nebezpečného Pákistánu

Opava - Za necelý týden se vydá opavský horolezec Tomáš Petreček, spolu s dalšími třemi kolegy, do Pákistánu. Míří do míst jen dvacet kilometrů vzdálených od těch, kde před dvěma týdny ozbrojenci zabili devět horolezců. Česká expedice zvažovala, že celou výpravu zruší. Pákistánské úřady je ale uklidnily, že jim nebezpečí nehrozí.

Cepíny, mačky i lana si opavský horolezec Tomáš Petreček balí na expedici. Spolu s dalšími čtyřmi kolegy míří do Pákistánu, do země, kde před dvěma týdny teroristé zavraždili devět horolezců.

„Uvažovali jsme, že cestu zrušíme, sbírali jsme nějaké informace od českého i pákistánského velvyslanectví. Pákistánská vláda nám řekla, že tu cestu doporučují, že tam není žádný problém,“ uvedl Tomáš Petreček.

Obavu přesto mají. Dva slovenské horolezce, kteří jsou mezi mrtvými, dobře znali.

Video Reportáž Terezy Krumpholzové
video

Reportáž Terezy Krumpholzové

Čtyřčlenná expedice plánuje zdolat osmitisícovou horu Gesherbrum 1 v pohoří Karakoram. V Pákistánu stráví necelé dva měsíce.

Cestování do Pákistánu ale rozhodně nedoporučuje z bezpečnostních důvodů ministerstvo zahraničí. V Pákistánu je podle ministerstva zvýšené riziko teroristických útoků, únosů a sektářského násilí. Oblast je nebezpečná a riziková.

Zpět domů by se měli horolezci vrátit v září. Cestu na jedenáctou nejvyšší horu světa by jim mohlo pokazit počasí, které se v horách rychle mění.