Hygienici kontrolují kvalitu vody v nádržích

Moravskoslezský kraj - Pracovníci Krajské hygienické stanice v Ostravě mají dobrou zprávu: voda v kontrolovaných nádržích je v pořádku. Pravidelným sledováním koupacích míst chtějí hygienici snižovat nebezpečí ze znečištěné vody. Ta může hlavně u dětí vyvolat řadu zdravotních potíží.

Každé pondělí vyrážejí hygienici na vodu v motorovém člunu. Na místě musí změřit teplotu vody a zkontrolovat, jestli je na pohled čistá.

Na to, aby zjistili, jestli voda v nádrži je, nebo není vhodná ke koupání, ale pouhý pohled na hladinu nestačí.

Provádí se odběr na mikrobiologický rozbor.

Video Reportáž Alexandry Přečkové
video

Reportáž Alexandry Přečkové

Odebrané vzorky putují, do laboratoří Zdravotního ústavu v Ostravě. Jejich analýza trvá okolo čtyř dnů.

„Vyhledáváme sinice, u kterých počítáme buď jednotlivé buňky, nebo délku vláken. Jedna ze sinic, které se u nás nejčastěji vyskytují, se pozná tak, že vypadá, jako malinké zelené kuličky, které plavou na hladině,“ komentovala odebrané vzorky laborantka Zdravotního ústavu v Ostravě.

Sinice můžou způsobit kožní vyrážky, žaludeční potíže, ale i zánětlivá onemocnění očí a uší. O tom, jestli se v dané vodní nádrži rozšíří, rozhoduje hlavně počasí.

Aktuální stav vody v nádržích vhodných ke koupání najdou lidé na webu hygienických stanic jednotlivých krajů. Od loňska si navíc můžou informace zjistit přímo u vody na speciálních tabulích.