Moravskoslezský kraj zastavil převody domovů pro seniory na města

Moravskoslezský kraj - Ze třinácti oslovených radnic souhlasily se změnou jen dvě. Ostatní buď odmítly, nebo verdikt stále oddalovaly. Kraj teď bude zařízení provozovat dál. Některé z nich ale zřejmě upraví pro klienty, kteří vyžadují specializovanou péči.

Budova domov Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm prošla vloni rekonstrukcí za padesát milionů. Bydlí v ní téměř devadesát seniorů. Mezi nimi žije i paní Božena. Teď je na pokoji konečně sama.

„Před rekonstrukcí tady byla většina pokojů dvoulůžkových a třílůžkových. Jednolůžkových bylo minimum. V této chvíli máme šedesát jedna jednolůžkových a třináct dvoulůžkových pokojů.“ uvedl Jiří Absolon, ředitel domova Hortenzie.

Domov pro seniory Hortenzie je jedním ze čtrnácti zařízení tohoto typu, které kraj už před dvěma lety nabídl městům k převzetí. Frenštát jej ale nakonec provozovat nebude.

Video Reportáž Michala Poláška
video

Reportáž Michala Poláška

Město sice původně budovu chtělo, jenže až poté, co budou známy náklady na provoz po rekonstrukci. Kraji ale mezitím došla trpělivost a převody zastavil. Teď radnice otočila. O domov už usilovat nebude.

„Řešíme jiné finanční záležitosti. Jsou to především dotace, projekty, a proto jsme v této situaci toto rozhodnutí uvítali,“ informovala Zdeňka Leščišinová, starostka Frenštátu pod Radhoštěm.

Kraj si stávající zařízení ponechá. Tvrdí ale, že v nich přestanou být upřednostňováni lidé z okolí. Obyvateli se stanou senioři z celého kraje, u kterých je například nutná zvýšená péče.

Hlučínská radnice teprve devět let starý objekt Domova u jezera do svého majetku chce. Převezme si jej k prvnímu lednu.

Dva a půl milionu korun ročně na provoz město v rozpočtu má. Právě tady se chtěli vyhnout tomu, aby kraj určoval, kdo bude domov obývat.

Vedle Hlučína se k převzetí domova pro seniory přihlásil i Bruntál. Obě města mají povinnost udržet provoz zařízení minimálně dvacet let.