Soud uložil muži za pokus o vraždu dvou lidí patnáctiletý trest

Zlín - Krajský soud ve Zlíně dnes uložil jednatřicetiletému Martinu Homolkovi za lednový pokus o vraždu dvou lidí v Lopeníku na Uherskohradišťsku 15 let vězení. Pobodaní, bývalý švagr a jeho matka, přežili vážná zranění jen díky bezprostředně poskytnuté lékařské péči. Homolka přiznal, že oba pobodal. Tvrdil ale, že se bránil útoku poškozeného. Hrozilo mu 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest.

Neštěstí se stalo 2. ledna. Podle státního zástupce Lea Foltýna vyučený kuchař Homolka v opilosti po předchozím slovním i fyzickém konfliktu napadl sedmatřicetiletého muže dvěma noži o délce čepele devatenáct a jednadvacet centimetrů. Podle znalce mu zasadil nejméně třináct bodných a řezných ran.

Dvaašedesátiletou matku poškozeného, která syna bránila, bodl pětkrát, například do krku. „Jen shodou šťastných náhod a nepředvídatelných okolností nedošlo k úmrtí obou poškozených,“ uvedl Foltýn. Homolka tvrdil, že se s bývalým švagrem vraceli z návštěvy, kde vypili téměř 1,5 litru slivovice. Už cestou se prý hádali, v domě jej údajně poškozený napadl.

Martin Homolka před soudem
Martin Homolka před soudem

„Na kuchyňské lince jsem uviděl ležet nože. Přišlo mi, že to je jediná možná ochrana vůči poškozenému. Začal jsem se jimi ohánět, aby na mě přestal útočit. Pak přišla jeho matka, začala ho bránit. Pak jsem se probral na podlaze,“ popisoval Homolka. Poté prý nalezl oba pobodané ležet venku a zavolal záchrannou službu i policii. Homolka opakovaně tvrdil, že se bránil. Podle znalce ale rány, které utrpěli napadení, svědčí naopak o útoku. Obžalovaný činu litoval a tvrdil, že nikomu nechtěl ublížit. „Rány byly náhodné, ne cílené,“ uvedl Homolka.

Podle psychologa je nevyzrálý, sobecký, antisociální a trpí „naprostým nedostatkem empatie“. Muž vyrůstal v dětském domově, kde se seznámil i s poškozeným, kterého prý považoval za staršího bratra.

Letos policisté ve Zlínském kraji vyšetřují už tři dokonané vraždy a dalších sedm pokusů o ně. Ve většině těchto kauz se pachatel našel v okruhu známých nebo blízkých příbuzných.