Výzkum pikornavirů umožní vývoj nových léků

Brno – Zkoumat pikornaviry, které způsobují nachlazení, ale i některé závažné nemoci, bude moci virolog Pavel Plevka z brněnského institutu CEITEC MU. Na výzkum získal evropský grant 2 miliony euro. Peníze mu umožní vybavit laboratoř a na pět let zaměstnat osm dalších vědců. Základní výzkum by měl v budoucnu umožnit vývoj nových léků.

Způsobují obyčejné nachlazení, ale i závažné nemoci jako třeba encefalitidu. Přesto na ně zatím není lék. „Pikornaviry jsou největší skupinou virů, proti kterým nejsou žádná dostupná léčiva. Známe je už dlouhou dobu, ale neznáme je dost,“ uvedl virolog Pavel Plevka z výzkumného centra CEITEC MU.

Aby bylo možné viry poznat a pak na ně vyvinout účinné léky, získal Pavel Plevka evropský grant 2 miliony eur. „To mi umožní zaměstnat asi osm lidí po dobu pěti let. Taky mi grant umožní nakoupit vybavení, které bude pro výzkum zásadní,“ vysvětlil vědec.

2 minuty
O výzkumu hovoří virolog Pavel Plevka
Zdroj: ČT24

Pavel Plevka a jeho tým budou zkoumat, jak spolu reagují lidské buňky a pikornaviry. „Tak popíšeme, jak probíhá jejich pomnožování v hostiteli,“ upřesnil Plevka. Výzkum bude jen prvním krokem na cestě k novým lékům, jejich vývoj pak už bude na farmaceutických firmách. „Náklady na vývoj léčiv se pohybují v řádech stovek milionů dolarů. My se budeme soustředit pouze na popis života virů. Už jsme ale navázali spolupráci s farmaceutickými firmami, takže potenciálně se budeme podílet i na některých dalších krocích ve vývoji léčiv,“ dodal Plevka. Zároveň ale mírní případné nadšení, v lékárnách se preparáty proti pikornavirům mohou objevit nejdřív za deset let. „Podle mě ale spíš za deset až dvacet let. Jsme úplně na začátku,“ upozornil virolog.

Grant jako známka kvality

„Jsme na toto ocenění nesmírně pyšní. Tento grant je pro Česko výzva, jenom tři procenta přihlášených projektů grant opravdu dostanou. Je velmi prestižní,“ chválil výkonný ředitel centra CEITEC Markus Dettenhofer. Podle něj je grant důležitým signálem celému vědeckému světu. „Posiluje naši vizi nejen velmi dobrého a skvělého institutu v rámci České republiky, ale vysílá signál celé Evropě, jak dobří ve skutečnosti můžeme být,“ řekl Dettenhofer.

Velkou výhodu dává grant i samotným vědcům, kterým umožní dlouhodobý výzkum. „Dává laboratoři oporu ne jen na jeden nebo dva roky, ale na mnoho let dopředu. Tím umožní výzkumníkovi nemyslet jen v krátkodobém horizontu, ale i v dlouhodobém. Může myslet na větší výzkumné otázky,“ vysvětlil Dettenhofer.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...