Zdravotní sestry pletou oblečky pro nedonošené novorozence

Brno - Zdravotní sestry z brněnské dětské nemocnice se věnují svým malým pacientům i po práci. Ve volném čase a zadarmo pletou čepice a bačkůrky nedonošeným novorozencům. Oblečení v jejich velikosti se totiž běžně koupit nedá, přitom právě nejmenší děti musí být neustále v teple.

Ludmila Pecková sedí ve svém obývacím pokoji s pletacími jehlicemi v rukou. Dopoledne má volno, večer pletení vymění za směnu v brněnské dětské nemocnici, kde pracuje jako dětská sestra. „Tohle budou bačkůrky pro naše mrňousky,“ ukazuje Pecková další ze svých výtvorů. 

Jedním z „mrňousků“ je i Matěj. Narodil se začátkem července a váží něco přes jedno kilo, proto stráví ještě několik týdnů v inkubátoru. „Přestože je v inkubátoru víc než 30 stupňů, tyto děti ztrácí velké množství tepla povrchem tělíčka, nejvíc hlavou,“ vysvětlila dětská lékařka Lia Elstnerová. Čepici, vestu a papučky proto dostal i malý Matěj. 

Video NO COMMENT: Pletení oblečků pro nedonošené děti
video

NO COMMENT: Pletení oblečků pro nedonošené děti

Oblečení pro nedonošené novorozence je ve velikosti, kterou žádná firma nevyrábí. „V našem obchodě nabízíme nejmenší velikost padesát, což je pro děti od dvou a půl kila do tří kilo. Menší velikosti bohužel dostupné nejsou,“ potvrdila majitelka obchodu s kojeneckými potřebami Sylva Jadrná. 

Dětské sestry z brněnské nemocnice už ale nepletou samy. Připojují se další dobrovolnice. Například babičky, kterým v nemocnici leží vnoučata. Malí pacienti tak mohou mít na sobě každý den jiný „model“.

Sestra Ludmila Pecková ve volném čase plete pro miminka
Sestra Ludmila Pecková ve volném čase plete pro miminka