Škeble se kvůli enormnímu suchu stěhují z Prostějovska

Prostějov - Ekologové a rybáři zachránili na Prostějovsku stovky škeblí. V řece Hloučele totiž kvůli horku a extrémnímu suchu chybí kyslík. Hrozilo tak, že se tito vodní živočichové udusí. Vodohospodáři je přitom nemohou zachránit vodou z nedaleké Plumlovské přehrady. Ta se po velké rekonstrukci teprve napouští. Jediným řešením tak je přestěhování škeblí na Jižní Moravu.

Se záchranou škeblí pomáhají mladí lidé. „Chce si to trošku nacvičit, aby se je člověk se naučil v té vodě vidět,“ konstatovala Michaela Wolfová z Českého svazu ochránců přírody Prostějov. Při hledání je důležité postupovat proti proudu, aby si ochranář nekalil vodu a měl dobrý přehled o tom, co se v říčce děje. „Spíš jsou jako v hlubších místech v toku, kde mají dostatek vody a je tam takový měkčí sediment,“ řekl Slavomír Dostálík. 

Ochranáři ráno prošli přes dva kilometry toku a ve vodě našli více než šedesát škeblí. „Pokud bychom nezahájili záchranné transfery, tak bychom již v této chvíli bezesporu zaznamenali minimálně osmdesátiprocentní úhyn,“ poznamenal biolog Petr Loyka. 

„Prostějovští rybáři přemístili ryby, hlavně mřenky, plotice, okouny a hrouzky, do řeky Romže. Škeble říční putovaly do Koryčan. Lokality byly zvoleny tak, aby přibližně odpovídaly původním biotopům živočichů a aby garantovaly na delší dobu příhodné podmínky," řekla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Vodohospodáři víc nezmůžou

Vyschlou Hloučelu by za normálních okolností vodohospodáři doplnili vodou z Plumlovské přehrady. Ta byla kvůli čištění dna a opravě hráze vypuštěna v závěru roku 2009 a její postupné napouštění bylo zahájeno letos na jaře. V nádrži je ale kvůli jejímu čištění a obnově vody sotva na dně. „Vodu pustit nemůžeme. Není z čeho. Napouštíme tolik, kolik nám přitéká do Plumlovské přehrady – to je to maximum, co můžeme teď udělat,“ uvedla tisková mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Pokud extrémní sucho dál potrvá, bude podle ekologů problém najít pro vodní živočichy náhradní lokalitu. S kritickým nedostatkem vody se totiž začíná potýkat už i říčka Romže.

Mrtvé ryby na jezu v Bulharech
Zdroj: Moravský rybářský svaz Lednice/Bohuslav Benada

Horko zabíjí i ryby

Na východní Moravě rovněž hynou kvůli horkému počasí ryby. Někde Povodí Moravy upouští kvůli vysokým teplotám víc vody, aby toky provzdušnilo, pořád to ale nestačí. Na Vsetínsku je situace ještě komplikovanější. Přehrada Karolínka se totiž opravuje a vodohospodáři nemohou upouštět tolik vody. Vsetínská radnice již zakázala odběr vody zahrádkářům.

„Situace je velmi vážná. Počasí se navíc nemá změnit ani příští týden. Myslím si, že za chvíli bude situace kritická,“ sdělil Zdeněk Žáček, hospodář z Rybářského svazu Vsetín. Podle něj se opakuje situace z loňska, i když bylo rybářům slíbeno, že přehrada jim do budoucna bude pomáhat. „Zatím jsme posbírali osm metráků ryb,“ uvedl Žáček s tím, že se obává, že některé úseky Bečvy budou zcela bez ryb.

Oprava přehrady

Odborníci už v okolí Plumlovské přehrady instalovali čtyři kontejnery naplněné síranem železitým, které mají snížit obsah fosforu a dalších živin ve vodě přitékající do nádrže. Díky těmto srážedlům by se v Plumlovské přehradě už neměly přemnožit nebezpečné sinice, kvůli nimž byla nákladná revitalizace vodní nádrže v roce 2009 zahájena.

Čištění dna nádrže včetně přilehlého Podhradského rybníku stálo zhruba 140 milionů korun. Hráz Plumlovské přehrady z roku 1932 je první v tuzemsku, jež se dočkala tak zásadního zásahu. Díky masivní investici by měla přehrada bez nutnosti dalších velkých oprav nejméně 50 let plnit protipovodňovou funkci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...