Ostravští lékaři školí polské kolegy

Katovice – Tým ostravských chirurgů dnes poprvé operoval v univerzitní nemocnici v Katovicích. Začal tak novou etapu vzájemné spolupráce. Polským kolegům ukázal metodu odběru ledvin od živých dárců. V České republice ji kromě ostravského týmu provádí jen lékaři v pražském Ikemu.

Krátce před osmou hodinou ráno je kompletní ostravský operační tým v katovické nemocnici připraven. Zatímco se lékaři se neoficiálně seznamovali v přízemí, o dvě patra výše už instrumentářky předávali kolegyním nástroje, se kterými budou v příštích dvou hodinách společně pracovat. V předsálí už na operaci netrpělivě čekal čtyřiapadesátiletý Wieslav Tomasiczek. Jeho levou ledvinu dostane za chvíli dcera, která je odkázána na dialýzu. Transplantace byla její jedinou nadějí. „Dcera je nemocná už čtyři rok. Před rokem lékaři potvrdili, že mohu být dárcem,“ uvádí Wieslav Tomasiczek.

Wieslav Tomasiczek byl první pacient, kterému v katovické univerzitní nemocnici odebrali ledvinu způsobem, který v této nemocnici není obvyklý. „K ledvině se dostáváme tak, že obcházíme dutinu břišní zpočátku z boční strany a nakonec se dostáváme k ledvině jakoby zezadu. Je to velice výhodné, protože není ovlivněná činnost střeva po operaci, takže pacient může odejít z nemocnice velice rychle domů,“ vysvětluje přednosta chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Pavel Zonča.

Video Reportáž Ivy Piskalové
video

Reportáž Ivy Piskalové

Zatímco na sále číslo jedna dokončoval společný česko-polský chirurgický tým odebrání ledviny u pana Tomasiczeka, na vedlejším sále se už další česko-polský lékařský tým připravoval k transplantaci.

Tým docenta Zonče odebírá v Ostravě ledviny živým dárcům touto technikou už téměř rok. Za tu dobu dostalo nový orgán od svého příbuzného pět pacientů.V Katovicích letos provedli už 120 transplantací ledvin, ovšem příbuzenských jen pět.„Myslím si, že dárců bude přibývat. Nezanedbatelný je i kosmetický výsledek, protože metoda nezanechává jizvy. Jizvy jsou schované anebo velmi malé,“ uvádí Tomasz Cierniak z Univerzitní kliniky v Katovicích.

Ostravští i katovičtí lékaři by se u operačního stolu měli potkávat pravidelně. Už za dva týdny se na unikátní operaci jater přijede do Ostravy podívat přednosta katovické kliniky Lech Cierpka.