Veselí nad Moravou si bude samo vydávat knihy o vlastní historii

Veselí nad Moravou - Město v roli nakladatele – Veselí nad Moravou začne vydávat vlastní knižní edici zaměřenou na historii města. První titul nazvaný Veselské chaloupky je už v tiskárně. Představuje dnes už zaniklou část města, původní veselské Předměstí.

„Vrátím-li se do svých školních let, tak tady stával velký strom, akát. Pamatuju si, že krásně kvetoucí. Přes uličku byl náš dům, ve kterém jsem bydlel s bratrem a rodiči,“ zavzpomínal rodák z Veselí nad Moravou Miroslav Polášek.

Kromě domu jeho rodiny tam stálo dalších sto třicet stavení. Říkalo se jim chaloupky a bydleli v nich hlavně chudší lidé. V sedmdesátých a osmdesátých letech musely k zemi  - kvůli sídlišti. Jejich obyvatelé teď domy najdou nejen ve vzpomínkách, ale také v nové knize. V prodeji bude už před Vánocemi.

„Kniha Veselské chaloupky je součástí větší ediční řady, která teď vzniká ve Veselí nad Moravou a snaží se tak přiblížit historii a zajímavosti města,“ uvedl ředitel veselského kulturního centra Michal Blažíček s tím, že se počítá s vydáním dalších podobných publikací.

Video Ředitel městského kulturního centra Michal Blažíček o připravované knize
video

Ředitel městského kulturního centra Michal Blažíček o připravované knize

Sloužit budou nejen mladým Veselanům, kteří dnes o dějinách svého města moc nevědí. Kniha nabídne desítky dobových fotografií zaniklých ulic, domů, lidí, kteří se museli přestěhovat.

Edice bude obsahovat pět publikací

Netradiční spojení města v roli knižního vydavatele má v příštích pěti letech přinést minimálně pět knih. Oslovení nakladatelé se ale nové konkurence na trhu s knihami nebojí.

„Pokud si město skutečně nezaloží nějakou samostatnou jednotku, která by byla zaměřená jenom na vydávání těch knížek, tak to vydávání většinou nedopadá moc dobře. Holt nejsou to profesionálové,“ byl skeptický spolumajitel nakladatelství Host Miroslav Balaštík.

Plán veselské radnice ovšem není konkurovat, ale vzdělávat. Další knihy z nové edice přiblíží třeba veselské kostely anebo historii rodu Chorinských – původních majitelů veselského zámku.