Ostravský Cooltour zve do domu menšin na náměstí

Ostrava – Lidé z ostravského kulturního centra Cooltour chtějí obyvatelům Ostravy zprostředkovat dotyk jiných kultur a dát jim také pocítit, co je to být někde cizincem. Na Masarykově náměstí v centru města postavili lehkou montovanou budovu, ve které je šest místností. V každé z nich se na dva dny zabydlí zástupce jedné menšiny. Svůj pokoj si přitom zařídí a vyzdobí tak, aby co nejlépe představil kulturu a specifika svého národa.

„Obyvatelé pokojů hovoří s návštěvníky svým rodným jazykem. Host, který se zároveň také stává menšinou, je přímo konfrontován s intelektuální a estetickou rozmanitostí kultur,“ vysvětlovala hlavní koordinátorka akce Veronika Pražanová. Dodala, že hlavním cílem je zprostředkovat lidem zkušenost, jaké to je být cizincem. Sama o tom něco ví, protože žije dva roky v Berlíně. „Lidé se občas chovají netolerantně, protože si nedokážou představit, jaké to je,“ uvedla.

Ostravané poznávají menšiny

Pro ostravské menšinové obydlí vybrali organizátoři Poláky, Vietnamce, Němce, Bulhary, Turky. Jeden pokoj přidělili Čechům. Každý národ dostal plochu třicet šest metrů čtverečních, na které bude moci prezentovat svou kulturu.

2 minuty
Reportáž Venduly Horníkové
Zdroj: ČT24

Jen v Ostravě žije asi devět a půl tisíce cizinců. Například Bulhar Petar Botsin se přistěhoval s rodiči, když mu bylo třináct let. Teď studuje na Ostravské univerzitě. „Nejprve jsme musel překonat jazykovou bariéru. Když jsme sem přišli, neuměl jsem vůbec česky. Ale začal jsem chodit do školy a rychle jsem se naučil,“ říká Petar Botsin.

Pokoje pro menšiny chtějí organizátoři otevřít také v Německu, Francii, Polsku a Slovensku. Projekt chtějí ukončit příští podzim v Praze.

Ostrava - Masarykovo náměstí, Morový sloup
Zdroj: ČT Ostrava/Martin Straka

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...