Před 85 lety se narodil autor Nesnesitelné lehkosti bytí

Brno - Před 85 lety se v Brně narodil spisovatel Milan Kundera. Autor proslulých románů Žert či Nesnesitelná lehkost bytí žije od poloviny 70. let ve Francii a svá díla vydává ve francouzštině. Milan Kundera pochází z rodiny muzikologa a rektora brněnské JAMU Ludvíka Kundery. V mládí se věnoval hudbě, pak studoval v Praze, nejprve filozofii, později scenáristiku na FAMU, kde poté přednášel světovou literaturu.

Milan Kundera debutoval ve svých 24 letech sbírkou básní stalinistického ražení, nazvanou Člověk zahrada širá. Za drama Majitelé klíčů dokonce dostal Státní cenu Klementa Gottwalda. Svá raná díla ale později Kundera zavrhl a svým „opusem číslo jedna“ stanovil až sbírku povídek Směšné lásky.

Kunderův román Žert z roku 1967 bývá řazen mezi nejvýznamnější díla české poválečné literatury. Z Kundery učinil známou osobnost, která se vyjadřovala k dobovému dění. Dodnes známá je například jeho polemika o okupaci, kterou vedl v roce 1968 s Václavem Havlem. V polovině 70. let odešel Kundera do Francie a přijal francouzské občanství. „Stále se velmi zajímá o dění v České republice,“ uvedl Kunderův přítel a šéfredaktor vydavatelství Host  Miroslav Balaštík, který se s autorem zná od roku 1997.

Česká televize uvede k výročí snímek Antonína Kachlíka Já truchlivý bůh podle povídky ze sbírky Směšné lásky. Dívejte se dnes od 21:45 na ČT2 (více zde).

Od konce 80. let Kundera neposkytuje rozhovory; po vzoru spisovatele Gustava Flauberta chtěl „zmizet za svým dílem a zřeknout se role veřejné osobnosti“. „Jde skutečně o to, aby znalost autora nekontaminovala čtenářovo porozumění dílu, aby si za něj nedosazoval toho autora,“ vysvětlil Balaštík.

Kromě již zmíněného Žertu patří mezi Kunderova nejznámější díla román Nesnesitelná lehkost bytí (1984) či Nesmrtelnost (1990). Své poslední čtyři romány napsal francouzsky a dosud nedal souhlas k jejich překladu do češtiny. „Každý překlad je jistou interpretací textu a pro něho je důležitá přesnost. Jeho knihy mají filozofické pozadí a záleží na každém slovu. A já vím, že on i s překladateli do ostatních světových jazyků řeší téměř každé slovo,“ uvedl Balaštík. „Kdyby měl Milan Kundera revidovat překlady svých knih do češtiny, tak by to pro něj byla stejná práce, jako přeložit si to sám. A na to bohužel nemá čas,“ uzavřel Balaštík.

Nepřítomný Milan Kundera

Spisovatel Milan Kundera, který byl za své dílo navržen i na Nobelovu cenu za literaturu, se narodil 1. dubna 1929 v brněnské Purkyňově ulici 6. "Narodil jsem se prvního apríla. To má svůj metafyzický význam," prohlásil v minulosti Milan Kundera.

Podle vzpomínek svého bratrance, Ludvíka Kundery, se budoucí spisovatel nejprve zaobíral myšlenkou stát se výtvarníkem - konkrétně sochařem. Později pod vlivem svého otce uvažoval o kariéře skladatele, skladbu studoval u profesora Václava Kaprála.

Jeho první manželství bylo pouze krátkou epizodou. Podruhé se Milan Kundera oženil v roce 1963 s hlasatelkou brněnského televizního studia Věrou Hrabánkovou.

Dnes už francouzský spisovatel s novináři nemluví, do své vlasti se sice po revoluci opakovaně vrací, vždy ale inkognito. Zapírá, že je tím slavným Milanem Kunderou a pokud jej dotyčný osloví, odmítá s ním mluvit. Přestože opakovaně přislíbil návštěvu různých čtení z jeho díla nebo divadelních představení, z akce se na poslední chvíli omluvil.

Milan Kundera je nositelem francouzského Řádu čestné legie, Velké ceny Francouzské akademie za celoživotní dílo, americké Hayesovy ceny za literaturu, rakouské Státní ceny za literaturu, Ceny Jeruzaléma nebo české Ceny Jaroslava Seiferta včetně Medaile Za zásluhy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...